DHA17 Aralık 2010
Gaziantep'te ilk kez uygulanan bir yöntemle 83 yaşındaki Hasan Güneş'e ameliyatsız yapay damar takıldı.

İlk kez uygulanan bir yöntemle 83 yaşındaki Hasan Güneş'e ameliyatsız yapay damar takıldı. Medical Park Gaziantep Hastanesi'ne, karın ağrısı şikayeti ile gelen emekli öğretmen Hasan Güneş’e yapılan ultrasonografi muayenesi sonucu aort anevrizması (koroner damarlarda meydana gelen incelme sonucu yırtılma) teşhisi konuldu.

Güneş’e genel anestezi altında yapılacak açık ameliyatın hayati risk taşıması nedeniyle, kasıktan girilmek suretiyle kapalı olarak Türkiye’de yeni yeni gelişen ve Gaziantep’te ilk kez uygulanacak olan ‘Endovasküler Greft İmplantasyonu’ yapılması kararı alındı. Özel aletlerle yapılan ve 1.5 saat süren operasyonla hastaya ameliyatsız yapay damar takıldı. Operasyon başarıyla gerçekleştirilirken, hasta 1 gün yoğun bakımda takip edilip servise çıkarıldıktan 4 gün sonra sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Bilge Erdoğan, ameliyatsız bir yöntem olan endovasküler cerrahi konusunda hastane olarak çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Geçtiğimiz günlerde bu çalışmayı tamamlayarak ilk vakamızı aldık. Gaziantep’te bu operasyonu ilk kez gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi. Anevrizmaların büyük çoğunluğunun farklı nedenlerle yapılan muayenelerde tesadüfen ortaya çıktığını ifade eden Opr. Dr. Erdoğan, anevrizmaların çoğu zaman kendini belli edecek semptomlar göstermediğini, büyüklüğüne bağlı olarak da patlama riskinin arttığını ifade etti. Opr. Dr. Erdoğan, “Damar çapı 5 santimetre olan anevrizmalarda patlama riski yüzde 5’ten az iken, 5-6 cm arasındaki anevrizmaların 1 yıl içindeki patlama riski yüzde 20, 6-7 santimetrede risk yüzde 39, 7 santimetreden büyüklerde ise yüzde 65’e yükseliyor. Bazı hasta gruplarında mesela sigaraya bağlı amfizem hastalarında, kontrolsüz yüksek tansiyonu olan ve yüksek kolesterolü olan buna rağmen sigara içmeye devam eden kişilerde anevrizma patlama riski artıyor” diye konuştu.