Parmaklıklı beşik ABD'de yasaklanıyor

Beşik kenarlarındaki çıtaların arası bebeğin ayak ve başının girebileceği genişlikte olamayacak

ABD hükümeti, son bir kaç yıl içinde beşikten düşerek ölen bebek vakalarında yaşanan artış yüzünden geleneksel parmaklı beşikleri tamamen piyasadan kaldırmaya hazırlanıyor.
2007-2010 yılları arasında ülke genelinde 35 bebeğin bu beşiklerden düşerek veya başını sıkıştırıp boğularak hayatını kaybetmesi üzerine, Tehlike Altındaki Çocuklar isimli örgüt harekete geçti. Örgüt, büyük çabalar sonucunda beşiklere bir standart getirilmesini sağlayan yasayı Kongre'ye getirmeyi başardı. "Dünyadaki en güçlü beşik standardı" olarak yorumlanan yasanın içeriğine göre, 6 ay içinde standart dışı beşik üretimi yasaklanmış olacak.
ABD'de 2007'den beri, 11 milyon beşik hatalı üretildiği için piyasadan toplatılmıştı. Ancak beşik üreticileri aileleri suçlamışlardı. Yeni yasayla birlikte beşiklerin yeni kurallara uygun hale getirilmeleri zaman alacağı için pazarın bir kaç yıl sorun yaşayacağı belirtiliyor. Oteller ve çocuk bakım merkezlerine yetecek kadar beşik üretiminin de yaklaşık olarak 2 yıl süreceği kaydediliyor.

YENİ BEŞİK BÖYLE OLACAK

- Beşik kenarlarındaki çıtaların arası bebeğin ayak ve başının girebileceği genişlikte olamayacak.
- Bebeğin tırmanabilmesine imkan veren parmaklıklar olmayacak.
- Sürgülü mekanizmalar bulundurmayacak.
- Beşiğin tabanındaki tahtaların arası açık olmayacak.


(habertürk)