Kısırlık ilacını kabızlık ilacı kutusunda sattılar!

Sağlıkta skandal!

Jinekologların, gebelikte bebeğin tutunması, düşük tehdidi, kısırlık tedavisi, adet düzensizliklerinde ve kist tedavisinde kadınlara verdiği ilaç, kabızlık, ülser, safra kesesi tedavisinde kullanılan bir ilacın ambalajında satılınca bir sağlık skandalı yaşandı.

56 bin 253 kutu ilac, üretici firma tarafından farklı bir ilacın kutusuna konuldu. Skandal, 2 ay sonra fark edildi. Sağlık Bakanlığı ilacın eczane, depolar ve tüketiciden toplatılması kararı aldı. Toplatma çalışmaları sonrası hatalı ambalaja konulan 53 bin 594 adet kutu, tüm eczaneler ve depolara yollanan fakslarla geri alınırken, 2 bin 659 kutunun 600'ünün Irak'a satıldığı, kalan 2 bin 59 kutu ilacın da yurt içinde hastalara verildiği tespit edildi. Yani düşük tehdidi, kısırlık gibi sorunlu kadınlara verilmesi gereken 2 bin 59 kutu ilaç, kabızlık, ülser tedavisi gören erkek ve kadın hastalara satılmıştı oldu.

İlacın sahibi şirket, yanlış ambalaj skandalından sorumlu tuttuğu firmaaleyhine 2 milyon 247 bin TL'lik dava açtı. Firma, bu skandal nedeni ile piyasadan toplatma masrafı yaptığını, satışlarının düştüğünü ve bunun getirdiği kardan mahrum kaldığını öne sürerek 2.2 milyon TL'lik tazminatın faizi ile tahsilini istedi.

İlaç firması, bir diğer firma için ürettiği ve kabızlık, ülser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilacın ambalajına jinokologların, gebelikte bebeğin tutunması, düşük tehdidi, kısırlık tedavisi, adet düzensizliklerinde ve kist tedavisinde kadınlara verdiği Duphaston isimli ilaç konuldu.
2 ay sonra durumun fark edilmesi üzerine ilacın sahibi şirket, 5 Kasım 2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'ne (İGEM) başvurarak ilacın tamamını geri çekmek için onay istedi. İGEM, bir gün sonra ilacın 1. Sınıf A Seviyesi'nde, yani satın alan tüketicilere toplatılmasına karar verdi.


(habertürk)