Özünüze dönün!

Canlı besin yemek birçok hastalığı bedenden temizliyor...

Tohum, toprak ve su
Mucizevi besin buğday çimi, basit bir filizlendirme ve toprakta çimlendirme işlemiyle elde ediliyor. Suyu çıkarılıp içildiğinde vücuda 10 kilogram yeşil sebzeden alınabilecek miktarda klorofil sağlıyor. Kan hücrelerinin bedene oksijen taşıma kapasitesini artırıyor. Bedeni temizleyici ve yapılandırıcı etkisi eski uygarlıklar tarafından bilinen bu basit canlı, bugün dünyaca kabul gören bir şifa kaynağı. Canlı besinlerle beslenme konusunda uluslararası bir kurum olan Hipokrat Sağlık Enstitüsü'nün (Hippocrates Health Institute) kurucusu Ann Wigmore, kanseri çim suyu içerek yendiğini belirtiyor.


Buğday çimlendirmek için gerekenler sadece buğday tohumu, toprak ve su. Tohumlar bir kavanoza koyulduktan sonra üzerine tohum miktarının iki-üç katı soğuk su ekleniyor ve ağzı tülbentle örtülerek kenarlarına lastik geçiriliyor. 6-12 saat suda bekletildikten sonra birkaç kez temiz suyla çalkalanıyor ve kavanoz, bulaşık kurutma kabına ters çevrilerek içindeki suyun akması sağlanıyor. (İşlemler tülbent çıkartılmadan yapılıyor.) Bu pozisyonda 12 saat daha beklettikten sonra günde iki kez yıkanarak, filizlenene dek kavanozda kalıyor. Filizlenen buğdaylar, içi toprak dolu bir tepsiye yayılıyor, tepsiye ağzına kadar su konup üzeri plastik bir poşetle örtülüyor. Üç gün sonra tepsi, üzeri açılıp güneşli bir yere alınıyor. Buğdaylar yedi günde çimleniyor. Çimler bir kez kesildikten sonra ikinci kez hasat edilebiliyor. 35'e 20 santimetre ebatlarında bir tepsiden hasat edilen buğday çiminden, iki yudumluk çim suyu elde ediliyor. Kamut, spelt ve arpa da aynı şekilde çimlendirilerek yenilebiliyor.

Çiğ (canlı besinlerle) beslenmede her türlü meyve ve sebzenin suyu sıkılarak içiliyor. Burada önemli olan nokta, taze meyve ve sebze sularının 12 dakika içinde tüketilmesi. Aksi takdirde içindeki enzimlerin yapısı bozuluyor.

Çiğ beslenme ilk başlarda zor gelse de bir süre sonra vücut yeni beslenme sistemine alışıyor ve pişmiş besinleri kendiliğinden reddediyor. Gündelik yaşama uygulama zorluğundan ötürü yüzde 20 pişmiş, yüzde 80 çiğ besin tüketmek kabul görülüyor. Meyve tüketiminin ise günlük beslenmenin yüzde 30'unu geçmemesi gerekiyor. Aslında Uzakdoğu beslenme alışkanlıklarının temelinde de ying yang dengesi yatıyor; bu denge felsefesine göre bazı şeyler çiğ, bazı şeyler pişirilerek yeniyor ve çeşitliliğe önem veriliyor. Sebze, meyve, tahıl, baklagiller ve deniz sebzelerinin dengeli miktarlarda alınması gerekiyor.

Çiğ beslenme için mutlaka bir mutfak robotu, öğütücü ve blendırınız olmasında fayda var. Bunun yanı sıra meyve sıkacağı, dehidratör (40 derece ısıda çalışabilen fırın da olur) ve tohum çimlendirmek için de uygun tepsileriniz olmalı. İstanbul'da yaşıyor ve çiğ beslenmek istiyorsanız, Akatlar'daki SAF Restaurant'ta Şef Fatih Güven'in verdiği yemek kurslarına katılabilir, gerekli olan ürünleri alt kattaki wellbeing merkezi The LifeCo'dan satın alabilirsiniz. Güzel bir akşam yemeği için Akatlar'daki SAF Restaurant ve ayaküstü atıştırmak için Kuruçeşme'deki SAF Organik Juice Bar & Take-Away, birçok Avrupa ülkesinde bile rastlamayacağınız nitelikte yerler. (Yerli restoran zinciri SAF'ın Londra ve Münih'teki şubeleri de veganlar tarafından büyük ilgi görüyor.)

Canlı besin yemek birçok hastalığı bedenden temizliyor çünkü bedenimizin ihtiyacı olan enzimlerin tamamını sağlıyor. Vücuttaki reaksiyonları hızlandıran bu enzimler yürümek, yemek, gülmek, sindirmek ve düşünmek gibi eylemleri yürütmemizi sağlıyor. Enzimler, pişirme sırasında meydana gelen moleküler yıkıma karşı son derece duyarlı ve oksidasyon sırasında serbest radikal (çifti olmadığı için vücuttaki elektronları alarak kendini idame eden zararlı molekül) sayısı artıyor. Serbest radikallerle savaşmak için yapılması gereken şey, vücuda mümkün olduğunca çok miktarda antioksidan sokmak. Bu noktada, canlı besinlerin tamamında bulunan bin 500'den fazla antioksidanın yaşamsal önemi ortaya çıkıyor.


(habertürk)