+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Kalp kriziyle ilgili bilinmeyenler

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Sağlık Haberleri Forumunda Bulunan  Kalp kriziyle ilgili bilinmeyenler Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  hayallerinde özgür кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  >>мαуıη тαяℓαѕı<<
  Mesajlar
  14.275
  Blog Yazıları
  110
  Tecrübe Puanı
  107375338

  Tanımlı Kalp kriziyle ilgili bilinmeyenler

  Kalp kriziyle ilgili bilinmeyenler

  O anda ne yapılmalı? İşte doğru bildiğiniz yanlışlar

  Kalp-damar hastalıkları, tüm dünyada ölüm nedenlerinin 3’te 1’inden fazlasını oluşturuyor. Ülkemizdeki resmi veriler, kalp hastalıklarının yaklaşık yüzde 45 ile tüm ölüm sebepleri arasında ilk sırayı aldığını gösteriyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Karpuz, kalp krizi konusunda en temel doğruları ve doğru bilinen yanlışları anlattı

  KALP KRİZİ NEDİR?
  Kalp krizi, kalbi besleyen damarların, yani koroner arterlerin aniden tıkanması ya da ileri derecede daralması sonucunda, kalp kasının yeterince oksijen alamayarak besleneme mesi durumudur. Beslenemeyen kalp kası dokusu hasar görür ve işlevini yitirir. Kalp krizi geçiren kişilerde hasar gören dokunun yerine işlevsiz bir yara tabakası oluşur. Bu nedenle kalp krizinin vereceği hasar, erken girişim yapılmaması halinde geriye dönüşü olmayan bir hasardır. Kalp krizine neden olan damar tıkanıklığının en önemli sebebi ise damarların içine yağ birikintilerinin oturması sonucu oluşan ateroskleroz yani damar sertleşmesidir.

  Kalp kriziyle ilgili gerçekler
  - Kalp krizi sadece yaşlılara özgü bir durum değildir, gençlerde de görülür.
  - By-pass ameliyatı geçiren ya da stent takılan hastalarda da kalp krizi riski vardır.
  - Bilinen kalp hastalığı olmayan kişilerde her gün Aspirin kullanmanın kalp krizinden koruduğu gösterilememiştir.
  - Kalp krizi geçiren tüm hastalara hemen dilaltı hapı verilmemelidir. Prof. Dr. Kar puz, özellikle tansiyonu düşük, göz kararması ve bayılma hissi olan hastalara dilaltı hapı verilmesinin kan basıncını daha da düşürebileceği için sakıncalı olacağını söylüyor: “Dilaltı verilerek kalp krizi önlenemez. Her durumda dilaltı verilmesi yarardan çok zarar getirir.”
  Kriz geçiren kişi ne yapmalı?
  - Oturmalı ya da uzanmalı.
  - Giysilerini gevşetmeli.
  - Paniğe kapılmaktan kaçınmalı.
  -Hemen bir sağlık kuruluşuna (tercihen 112 aracılığı ile) ulaşmalı.

  KRİZİN EN SIK GÖRÜLEN BELİRTİLERİ
  Göğüste yeri kesin sınırlarla belli olmayan ve “iman tahtası” denilen kemiğin arkasında sıkışma ve baskı hissiyle ortaya çıkan ağrı kalp krizinin en bilinen belirtisidir. Bazen bu ağrı her iki kola, sırta ya da alt çeneye de yayılabilir. Ağrıya soğuk terleme ve mide bulantısının eşlik etmesi kalp krizini düşündürmelidir

  Bunlardan uzak durun
  - Kriz geçiren hastaya sıvı vermeyin.
  - Hastayı telaşlandırmaktan kaçının.
  - Bilinci tamamen kapalı ve Aspirin alerjisi var ise Aspirin çiğnetmeyin.
  - Hareket ettirmeyin.
  - İlkyardım eğitimi almamışsanız, kalp masajı gibi müdahalelerden kaçının.
  - Tansiyonu düşük, göz kararması ve bayılma hissi olan hastalara dilaltı hapı vermeyin.

  Krizin en az bilinen göstergeleri
  Kalp krizi bazen çok açık belirti vermeyebilir. Özellikle şeker hastalarıyla yaşlı hastalarda tipik göğüs ağrısından çok; nefes darlığı, soğuk terleme gibi sıradışı semptomlar görülür. Mide bulantısı, hazımsızlık, mide ülseri ağrısı olarak yorumlanan karın ağrısı, sırt ağrısı, göz kararması ve bayılma da kalp krizinin az bilinen belirtilerindendir.

  Kriz geçiren kişi bunlardan kaçınmalı
  - Yürümemeli ve merdiven çıkmamaya gayret etmeli.
  - Sağlık kuruluşuna kendi kullandığı araçla ulaşmaya çalışmamalı.
  - Tansiyon düşmesi, göz kararması ve bayılma hissi varsa dilaltı hapı almamalı.

  Kriz geçiren kişinin yakını ne yapmalı?
  - Hastayı sakinleştirin.
  - Oturur ya da yatar konuma getirin.
  - Solunun sıkıntısı varsa baş ve gövdesini yükseltin.
  - 112 acil yardım hattını arayıp ambulans çağırın.
  - Sıkı giysilerini gevşetin.
  - Yeterli eğitiminiz varsa kalp durmasında kalp masajı yapın.


  (habertürk)


 2. #2
  Aranan Üye Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1.510
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  42345006

  Tanımlı Ce: Kalp kriziyle ilgili bilinmeyenler

  ´Koroner arter hastalığı erkeklerde kadınlara oranla daha fazla. Ancak sosyal hayatın değişmesi, kadınların iş yaşamına girmeleri ve aynı etkenlere maruz kalmalarıyla erkekler gibi onlar da etkileniyor. Bu nedenle fark neredeyse kapandı. Sosyal hayatın ağırlaşması, stresten etkilenmeleri kadınlarda da riski artırdı.´

  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertan Demirtaş´a ait olan bu sözler bir riske dikkat çekiyor. Demirtaş, iman tahtası denilen göğüs kemiği üzerinde yaygın baskı tarzında, bazen yanma, çeneye, boyna, sırta ve sol kola, bazen de her iki kola eforla gelen ağrının hastalığın habercisi olduğunu söylüyor.

  Koroner arter hastalığı nedir?

  Kalbin etrafını taç gibi saran damarlara ´koroner arter´ denir. Bu damarların içinde yaşla birlikte yağ ve kolestrol birikir, sertlik oluşur. Bu durum damar içerisinde ya daralma ya da tıkanıklığa neden olur. Nadir olarak da damar spazmına bağlı olarak koroner arterler daralabilir veya tıkanabilir. Bu duruma ´koroner arter´ hastalığı diyoruz.

  Neden oluşur koroner arter hastalığı?

  Damar içerisinde kolesterol ve diğer oluşumların yapmış olduğu birikmeler sonucu ´damar sertliği´ oluşur. Damar sertliğinde risk faktörleri değiştirilebilen ve değiştirilemeyenler diye ikiye ayrılır. Değiştirilemeyenlerden biri cinsiyettir. Hastalık erkeklerde kadınlara oranla daha fazla. Ancak sosyal hayatın değişmesi, kadınların iş yaşamına girmeleri ve aynı etkenlere maruz kalmaları nedeniyle erkekler gibi onlar da etkileniyor. Bu nedenle fark neredeyse kapandı. Menopozla beraber risk eşitleniyor.

  Sosyal hayatın ağırlaşması, stres kadınlarda da riski artırdı. İkinci risk faktörü yaştır. Erkekler için 45 ve üzeri, kadınlar için ise 55 yaş üstünde yakalanma olasılığı artıyor. 20 yaşında da koroner kalp hastalığı ve enfarktüs olabilir. Hastalık 45 yaşın üzerinde daha fazla. Değiştirilemeyen risk faktörlerinden üçüncüsü kalıtım. Eğer ailede, birinci derecede akrabalarda koroner kalp hastalığı varsa risk artar.
  Değiştirilebilir risk faktörlerinden ilki ise kolesteroldür.

  Yüksek kolesterolü olanlarda risk daha fazla. Risk aileden veya beslenme bozukluğundan kaynaklanır. Diyabetik olmak da riski artırır. Sigara içmek diğer bir risk faktörü.

  Hipertansiyon, sedanter yaşam da koroner kalp hastalığına yakalanmayı kolaylaştırıyor. Özellikle masa başında oturanlarda, doktorlar ve pilotlarda, sorumluluğu fazla olan mesleklerde çalışanlarda da risk artıyor.
  Kilolu insanlarda ve beden kütle endeksi 25´in üstünde olanlarda hastalığa yakalanma olasılığı var.

  Bir diğer önemli faktör de bel çevresi. Kadınlarda 88, erkeklerde 102´iydi değerler, ancak şimdi erkeklerde 98, kadınlarda 80´e çekildi. Eskiden 160 LDL normaldi şimdi bu 130´a çekildi. 289 kolesterol ise şimdilerde 180 oldu. Hatta Amerikada 160´ın altına indi. Genel olarak kolesterolün 200´ün altında olması makbul. LDL ise 45´in üstünde olmalı.

  Hastalığın belirtileri nelerdir?

  İman tahtası dediğimiz göğüs kemiği üzerinde yaygın baskı tarzında bazen yanma, çeneye, boyna, sırta ve sol kola, zaman zaman her iki kola eforla gelir. Eğer kararlı bir koroner hastalığı ise genellikle ağrı hastayı durdurur ve dinlenmekle kısa sürede geçer. Eğer kararsız bir koroner hastalığı ise istirahat halinde 20 dakikanın üzerinde sürebilir ve dil altı tabletleriyle iyileşmez.

  Göğüste ağrı hastalığın habercisi midir?

  Göğüs ağrısı gerçekten bir kalp hastalığının habercisi olabilir. Ama her zaman ağrı olmayabilir ve önemli göğüs ağrısıyla mutlaka ayırt edilmesi gerekir.

  Kalp krizi neden oluşur?

  Koroner damarların ani olarak bir plağın yırtılması ya da damar içerisinde pıhtılaşması sonucu tam tıkanmasıyla oluşur.

  Kalp krizi sırasında oluşan ağrıyı tanımamız için tarif edebilir misiniz?

  Hasta, çok şiddetli bir yük koymuşçasına ağırlık hisseder ve ölüm korkusu içerisindedir. Terleme görülür. Ağrı, çene, boyun ve kola yayılabilir. Uzun sürelidir, ilaçlarla geçmez.

  Kişi kalp krizi geçireceğini önceden anlayabilir mi? Ön belirtileri var mı?
  Ön belirtiler vardır. Hasta genellikle bunları gözden kaçırır. Enfarktüsten bir hafta önce halsizlik ve yorgunluk görülür. Göğüs ağrısı şikâyeti oluşabilir ve gözden kaçabilir.

  Kalp krizi sırasında hasta ve çevresindekiler neler yapmalı?

  Telaş etmeden hasta hareketsiz bırakılmalı ve varsa dil altı ilaç verilmeli. Eğer kalp hastalığından eminseniz küçük dozlu aspirin çiğnetilebilir. Hasta süratle en yakın merkeze götürülmeli.

  Kalp krizi sırasında öksürmek iyi mi?

  Öksürük, ritim bozukluğu varsa onu düzeltir. Aort içindeki basıncı yükselttiğiniz için tıkalı damara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyorsunuz. Bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilir öksürük.

  Kalp krizinde hemen hastaneye gidilmeli mi, ambulans mı beklenmeli?

  Şehirlerin belirli merkezlerine hastayı en yakın merkeze ulaştırmak için koroner ambulansların bulunması gerekir. Hasta merkeze en kısa sürede, en iyi şartlarla ve emniyetli bir şekilde ulaştırmalıdır.

  Hastaneye götürülen kişiye hangi işlemler yapılır?

  Koroner ambulanslarda her türlü gereksinimleri karşılayabilecek müdahale yapma imkânı vardır. Enfarktüste saniyeler önemlidir. Enfartüste sırayla üç saniye, üç dakika ve üç saat çok önemli. Çünkü hastayı canlandırdığınız zaman yaşama oranı artıyor.

  Koroner yoğun bakım ünitelerinin geliştirilmesiyle ölüm oranı azaltıldı. Birtakım merkezlere koroner ambulanslar konmalı ve bunlar üç dakika içinde hastanın evine ulaşmalı. Bu ambulanslarda elektro bile çekiliyor ve merkeze gönderilerek ne yapılması gerektiği söyleniyor. Koroner ambulanslar Türkiye´de tek tük var. Sayıları artırılmalı.

  * * * * * * * * * *

  Anjiyodan sonra dört seçenek var

  Anjiyo nedir?

  Kateter dediğimiz ince, içi delik tüp vasıtasıyla ya kasıktan ya koldan kalp damarlarına ulaşılarak gerçek anotomik yapısını, tıkanıklık-darlık olup olmadığını saptamaya koroner anjiyo adı verilir.

  Kalp krizi geçiren her hastaya anjiyo yapılır mı?

  Kriz sonrası hastanın klinik durumuna göre hareket edilmeli. Ağrılar geçmiyorsa anjiyo yapılır veya bir hafta-on gün kalp krizi özel efor testiyle değerlendirilip gerekirse anjiyo yapılmalıdır.

  Anjiyo ne kadar sürer, acı verir mi?

  Kasıktan veya koldan girilerek yapılan bir işlem. Koroner arterler ´opak´ maddeyle görünür hale getirilir. Sol karıncık dediğimiz kalp boşluğunun bozulup bozulmadığı kontrol edilir ve ortalama 10-15 dakika süren bir işlem yapılır. İşlem yapılan yere lokal anestezi yapılarak girildiğinde, ağrısız bir işlemdir.

  Anjiyonun ardından hastaya nasıl bir yol haritası çıkarılır?

  Anjiyonun ardından hastaya dört türlü yol izlenir. Birincisi hasta normal olabilir veya koroner arterde hastalık vardır ama kritik düzeyde değildir. İkincisi medikal tedavi uygulanabilir. Üçüncüsü kritik düzeyde darlıklar varsa balon-stent uygulaması yapılabilir. Dördüncüsü ise kritik düzeyde ve stent uygulamalarında müsait değilse hastaya baypas uygulanır.
  haber7.com

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Bilinmeyenler , bilmediklerimiz
  By Lemon in forum Bunları Biliyor musunuz ?
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-26-2012, 17:16
 2. Bilinmeyenler
  By tonton68 in forum Bunları Biliyor musunuz ?
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 12-22-2010, 21:54
 3. Bilinmeyenler
  By forum_meleği in forum Fenerbahce
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-19-2009, 11:39
 4. MSN hakkında hiç bilinmeyenler!
  By hayk0liq in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-21-2009, 15:18
 5. Kalp ile ilgili hadis-i şerifler
  By RuHcöpLüü in forum Dualar, Ayetler, Hadisler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-31-2008, 23:45

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375