+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Varis kâbusu

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Sağlık Haberleri Forumunda Bulunan  Varis kâbusu Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  hayallerinde özgür кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  >>мαуıη тαяℓαѕı<<
  Mesajlar
  14.275
  Blog Yazıları
  110
  Tecrübe Puanı
  107375338

  Tanımlı Varis kâbusu

  Varis kâbusu

  Kış aylarında daha da artıyor...

  Kış aylarında havanın soğuk olması nedeni ile sosyal aktivitelerimizle birlikte günlük hareketimiz de azalıyor. Karlı ve yağmurlu havada dışarı çıkmak yerine evde oturup keyif yapmayı seçerken; bir yere gitmek için de yürümeyi değil arabaya binmeyi tercih ediyoruz. Hal böyle olunca hareketsiz yaşam tarzına alışmak da kaçınılmaz oluyor. Bu durum ise kilo almaktan, çeşitli ortopedik rahatsızlıklara kadar pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Bu rahatsızlıklar arasında varisler ilk sıraları alıyor.Doç. Dr. Arif Tarhan, “varis ve tedavi yöntemleri” hakkında bilgi verdi.

  Varis depresyona bile neden olabilir

  Varisler genellikle çok ileri evrelere gelene kadar önemsenmediğinden bazen tedavide geç kalınıp çok iyi sonuçların alınmadığı bir hastalık grubudur. Bunun için tedavinin en önemli kısmını erken evrelerde teşhis konulması oluşturmaktadır. Bacak damarlarının görünür halde olması her zaman hastalık anlamına gelmemektedir. Ancak varisler geliştiğinde de damarlar ciltten kabarık, mor renkte ve hoş olmayan bir görünüme neden olurlar. Varisler neredeyse bazı kişilerin bacaklarından utanır hale geldiği ve ne yapacağını bilemediği durumlardır. Hatta bu hastalık nedeniyle yalnızlaşan ve depresyona giren kişiler olduğu görülmektedir. Varis oluşumunda en büyük etkenlerden biri de hareketsiz yaşamdır.

  Genetik olmakla birlikte düzensiz yaşam tarzı da varis oluşumunu kolaylaştırıyor

  Toplardamar sistemindeki genişlemenin en önemli nedeni genetik olarak (ailesel) yatkınlığın bulunması ile yaşam tarzının durumu daha kötüleştirmesidir. Ayakta sabit olarak çok fazla duran bireylerde bacak toplardamarlarında dolaşım zorlaşır ve damarlar genişler, içlerindeki kapaklarda zamanla yetmezlik gelişir ve sonuç olarak varisler oluşur.

  Toplardamarlarda kan yerçekimine karşı hareket eder

  Kan, kalpten vücuda atardamarlar yoluyla taşınır. Dokular için gerekli olan oksijen ve besleyici maddeler hücrelere verildikten sonra kullanılmış kan, ortamdaki artık maddeleri toplar ve rengi koyulaşarak toplardamarlar yoluyla kalbe geri dönmektedir. Kanın toplardamarlarda kalp gibi bir pompanın yardımı olmaksızın, yerçekimi kuvvetine karşı taşınması bu damarların içlerindeki tek taraflı çalışan kapaklar (check valve) sayesinde olur.

  Bacak toplardamarları temel olarak 3 çeşittir:

  Yardımcı toplardamarlar: Cilt altında yerleşiktirler ve bazıları gözle görülebilirler.
  Ana (Derin) toplardamarlar: Komşu oldukları atardamarla birlikte bacağın derinliklerinde kasların arasında bulunurlar.
  Birleştirici (Perforan) sistem: Yardımcı sistemden sistemden ana sisteme kanın taşınmasını sağlar.

  Bacaklardan kalbe dönen kanın %90’ı ana sistemle taşınır. Yardımcı damar sistemi, Yardımcı damar sisteminde zaman zaman iltihaplanma, oluşan pıhtılarla tıkanma ya da damarların genişlemesi gözlenebilir. Ana sistem daha nadir bozulur.
  Hastanın durumuna en uygun tedavi yöntemi seçilir

  Ameliyatla tedavi yapılabildiği gibi günümüzde hastaya daha az zarar veren modern yöntemler ile daha estetik sonuçların elde edilmesi mümkün olmaktadır. Bu estetik yöntemlerde özellikli modern cihazların ve yöntemlerin deneyimli cerrahlar tarafından kullanılması daha iyi kozmetik sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

  Endovenöz lazer ablasyonu (Ameliyatsız tedavi): Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi büyük varislerin içten lazer ile kapatılmasıdır. Bizim de en sık tercih ettiğimiz yöntem, renkli doppler ultrason eşliğinde Endovenöz lazer ablasyonu tedavisidir. Artık bu yöntem gelişmiş ülkelerde cerrahinin yerini almış bulunmaktadır. Venöz cerrahi kliniğimizde, hastalarımızın tanısı doppler US eşliğinde konulduktan ve bacak toplardamar haritalaması yapıldıktan sonra, genel anesteziye gerek olmadan lazer işlemi uygulanmakta ve hastalarımız biran önce ayağa kaldırılarak yürümeleri sağlanmaktadır. Bir gece hastanede yatışın ardından hastalarımız evlerine gidebilmekte ve ertesi gün işlerine dönebilmektedirler. Öncelikle lokal anestezi altında yapılabilmesi, işlemin 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmesi, hastanın işlem sonrası hemen ayağa kalkabilmesi lazerin en önemli avantajlarıdır. Girişimin başarısı %99 gibi çok yüksek bir orandadır. Bu yöntem varis yakınması bulunan hastaların %90’ine uygulanabilmektedir. İşlem sırasında gelişebilecek komplikasyonlar ameliyata kıyasla çok azdır.
  Dikişsiz ameliyat: Cerrahi gereksinimi bulunan hastalara kesi uygulamadan ameliyatta dikişe gerek olmaksızın mükemmel kozmetik sonuçlar elde edilmektedir.
  Varisleri başlangıç evresinde bulunan hastaların tedavileri köpük skleroterapisi ve yüzeysel radyofrekans ablasyon yöntemi ile sağlanabilmektedir.
  Köpük skleroterapi: Bacaktaki varislerin içine çok ince iğnelerle özel bir yapıştırıcı köpük verilerek istenmeyen damarın tıkanması işlemidir. Biz bu yöntemi sadece çapı 1-3 mm olan varislerde uygulamaktayız. Çünkü daha geniş varislerde hem istenmeyen etki oranları yüksek olmakta hem de kozmetik sonuçları bekleneni vermemektedir. Bu işlem seanslar halinde uygulanmaktadır. Hasta girişim sonrası yürüyerek evine gidebilmekte ve araba kullanabilmektedir.

  Yüzeysel radyofrekans ablasyon tedavisi: Bu yöntem skleroterapi uygulanamayacak incelikteki her tür kılcal varise rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yüksek frekanslı ses dalgalarının uygulanması ile damar yok edilmektedir. Bu tedavi vücudun her bölgesine her mevsim uygulanabilmektedir. İşlem sonrası güncel yaşamla ilgili hiçbir kısıtlama yoktur. Yanık ve istenmeyen renk değişiklikleri olmaz, seanslar sık sık yapılabildiğinden tedavi kısa sürer. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi işlem tamamen ağrısızdır.


  (habertürk)


 2. #2
  Aranan Üye Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1.510
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  42345006

  Tanımlı Ce: Varis kâbusu

  Estetik açıdan kötü bir görünüm yarattığı için özellikle bayanların canını sıkan varisler her hastalıkta olduğu gibi ciddiyetle ve bilimsel metodlarla tedavi edilmesi gereken damar hastalığı sınıfına giriyor.


  Hormonal etkenlerin yanında, gebelikler ve uzun süre kullanılan doğum kontrol ilaçları varislere neden oluyor. Sürekli ayakta kalmak, uzun süre oturmak, hatta dar pantolon giymek bile varisi tetikleyen nedenler arasında gösteriliyor. Varis problemi konusunda yaşanan sıkıntının Türkçe konuşan toplumda yüksek rakamlara ulaşmış olmasından dolayı, bu sorunun neden kaynaklandığını anlamak ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi almak için Doktor Tahsin Bilginer’le görüştük. İngiltere’de, Türkçe konuşan topluma uzun yıllardır hizmet veren Doktor Tahsin Bilginer, varis hakkında kendisine yönelttiğimiz soruları cevaplayarak, ‘Varis’le uğraşmak istemeyen kişilerin oturmak yerine hareket etmesi gerekiyor’ dedi.

  Varis nedir ve neden oluşur? Daha çok kadınlarda görülmesinin nedeni nedir?

  Bacaktaki yüzeysel toplar damarların genişleyerek kıvrıntılı büküntülü hal alması ve hoş olmayan bir görüntü oluşturarak deri altında görülür vaziyete gelmesi varisdir. Yüzeysel toplardamarların içinde bulunan kapakçıkların bozulması sonucu kirli kanın yukarı kalbe doğru akacağına aşağı doğru kaçmaya başlaması ve bu ters akımlar nedeniyle de yüzeysel damarlardaki basıncın artıp damarların genişlemesidir. Varis, genellikle genetik nedenlerle yüzeysel toplardamar duvarında olan zayışık ve kanda toplardamarları genişleten hormonların etkisiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Progesteron denilen hormon bunlardan biridir ve kadınlarda yüksek seviyelerde bulunur. Oluşmasına yardımcı olan diğer nedenler de hamilelik, obezite, hormon tedavisi ve ayakta uzun süre durmayı gerektiren mesleklerdir. Kadınlarda bu risk faktörleri daha sıklıkla bulunduğu için varis hastalığı kadınlarda 3 misli fazla görülür.

  Varisler neden bacaklarda görülür?

  Ayakta dururken kanın bacaklardan kalbe pompalanması sırasında yerçekiminin yenilmesi gerekir. Yerçekiminden dolayı toplardamarlar üzerinde olan basınç bacaklarda kollara göre daha yüksektir. Toplardamarların içindeki kapaklar bu basınca dayanamayıp yetmez hale gelince varisler oluşmaya başlar.

  Varisler ne tür problemlerin yaşanmasına neden olur?

  Varisi olan bir çok hastanın temel sorunu vucutta estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturuyor olmasıdır. Yani hoşa gitmeyen görüntülerdir. Diğer şikayetler arasında özellikle akşama doğru ortaya çıkan bacaklarda dolgunluk hissi, yanmalar ve ayak bilekleri civarında artan şişme vardır. Sadece çok az hastada varisler bacakta bilek civarında renk değişikliklerine ve zor iyileşen yara açılmasına neden olabilir. Bu durumun tedavisi ciddi emek ve sabır gerektiren oldukça uzun süreli bir süreçtir.

  Varis problemi önlenebilir mi?

  Varis problemi yaşayan kişilere uygulanan tedavi yöntemleri ile rahatsızlık durdurula bilir. Fakat, tamamiyle bu rahatsızlıktan kurtulma şansınız yok. Kalıtsal olarakta kişilerde kendini gösteren varis malesef tedavi sonrasında kendisini tekrarlaya biliyor.

  Varis’in tedavi yöntemleri nelerdir?

  Damar içi lazer veya radyofrekansla ana varislerin kurutulması, iğne tedavisi, açık cerrahi ile yüzeyel damarların çıkarılması, basit cerrahi ile bağlama ve damar içi köpük, ufak varislerin cerrahi müdahale ile çıkarılması, deri içi lazer tedavisi uygulanan yöntemlerdir.

  Varis çorabı etkilimidir?

  Varisleri ortadan kaldırmaz ancak devamlı ve uygun çorap kullanımı ile hastadaki varislerin daha kötü hal alması büyük ölçüde engellenebilir. Eğer hasta devamlı varis çorabı kullanamayacaksa, mevcut varislerden kozmetik açıdan tamamen kurtulmak istiyorsa veya varislere bağlı ayak yarası gibi komplikasyonlar gelişmiş ise diğer tedavi yöntemlerinden biri veya bir kaçının seçimine gidilmelidir.

  Varis daha çok kimlerde görülür?

  Varis gençlerde çok fazla görülmez. Yaş ilerlemeye başladıkça variste kendini göstermeye başlar. Eğer 50 yaşına kadar varis probleminiz olmadıysa, sonrasında da bu tür bir rahatsızlığın başlama oranı çok düşüktür. Ayrıca devamlı ayakta durarak çalışan kişilerde, kilolularda ve gebeliklerde bu sorun ortaya çıkabilir. Kalıtsal bir rahatsızlık olarakda görülen varis, kişilerde kendiliğinden ortaya çıka biliyor.

  Türkçe konuşan toplumda varis yaygın bir rahatsızlık. Toplumumuza ne yapmalarını önerirsiniz?

  Varis, bütün ırklarda görülen bir rahatsızlıktır. Fakat genel olarak baktığımda bu rahatsızlık diğer ırklarla karşılaştırıldığında, bizim toplumumuzda malesef çok daha yaygın. Bunun en önemli sebebi de insanlarımızın hareketsiz ve kilolu oluşları. Hareketsiz kalmasınlar, eğer fazla kiloları varsa bu kilolardan kurtulsunlar, küçük bir şüphede hemen bu konuda uzman bir doktora görünsünler.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Hamilelikte Varis Neden Artar?
  By NoBoDyS in forum Kadınlar ve Sağlık
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-16-2010, 19:25
 2. Varis Rüya Tabiri (Rüyada Varis Görmek)
  By zeynep in forum Rüya Tabirleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-22-2009, 09:38
 3. Varis neden oluşur?
  By Mr. NuteLLa in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-13-2008, 14:39
 4. Varis Nedir?
  By elma in forum Vücut Bakımı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-18-2008, 14:25
 5. Kabızlık Varis yapıyor
  By berg35 in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-10-2007, 14:44

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375