'Dev bağırsak’ şoke etti!

Görünümü araba lastiğine benziyordu! 3 ayda ağırlığı 12 kg'a boyu 60 cm'ye ulaştı!

Konya Akşehir'de yaşayan 74 yaşındaki Abdil Yüksel, yaklaşık üç ay boyunca şiddetli bir kabızlık yaşadı. Bu süre içinde çok büyük sıkıntılar çeken ve Konya'da bir hastaneye giden Abdil Yüksel'in durumuna müdahale edilemedi. Bunun üzerine oğlu ve damadı Abdil Yüksel'i hastaneye getirdi. Hastanın Konya'daki hastanede çektirdiği tomografiyi gören doktorlar gözlerine inanamadı. Tüm karın boşluğu adeta kalınbağırsaklarla dolmuştu, karın içinde bağırsaklardan başka bir şey görünmüyordu. Bağırsağın görünümü ise araba lastiğini andırıyordu...

Hasta acilen ameliyata alındı ve yaklaşık 1,5 saat süren bir operasyonla bağırsağın uzayan, taşlaşmış dışkıyla dolduğu için 12 kilogramlık kütleye ulaşan bölümü tamamen çıkarıldı. Dr. İhsan Oruk, operasyonla ilgili şu bilgiyi verdi:

“Kalınbağırsağın anüse yakın olan ve ‘sigmoid kolon’ adı verilen S harfi şeklindeki bölüm tamamen çıkarıldı, barsağın çapının aşırı genişlemesi yüzünden kalınbarsağın ucu karından bir delik açılarak, karnın dışına dışkıyı toplamaya yarayan bir torba (kolostomi) takıldı. Bir süre sonra içi boşalan kalınbağırsağın çapının normal insanların kalınbağırsak çapına erişecek, o zaman da kolostomi çıkarılabilecek.”


(habertürk)