Reflü bacakları da vuruyor

Sadece sindirim sisteminde reflü olur sanıyorsanız, yanılıyorsunuz

Bacaklarımızda çok sayıda ven (toplardamar) var. Sağlıklı bacak venlerinin içindeki tek yönlü çalışan kapakçıklar açılıp kapanarak, kirli kanın ayaktan kalbe geri taşınmasını sağlıyor. Ven kapakçıkları bozulduğunda, yukarıya doğru olması gereken bu yolculuk yön değiştiriyor ve yukardan aşağıya, ayaklara doğru kaçırma başlıyor. İşte buna ‘venöz reflü’ deniyor.

Star Gazetesi'nden Özlem Yurtçu'nun haberine göre, Prof. Dr. Semih Barlas, 60 yaşına gelen kadınların yüzde 75’inde, erkeklerin yüzde 45’inde bacak reflüsü görüldüğünü söylüyor. Özellikle hareketsiz, sürekli oturarak ya da uzun sürekli ayakta çalışmayı gerektiren iş yaşamı, kadınların büyük bir bölümünü venöz reflü açısından risk grubuna sokuyor. Temel nedenleri arasında hormon değişiklikleri, uzun süre ayakta durma, hareketsizlik ve çok oturma yer alıyor. Hastalığın önemli belirtileri bacaklarda ağrı ve şişme. Kadınların en büyük sorunlarından biri olan venöz reflü, ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

AKCİĞER EMBOLİSİ RİSKİ
Prof. Barlas, venöz reflünün ilk belirtisinin diz altı ve bileklerde görülen şişlik olduğunu vurguluyor: Akşamları çıkardığınız çorapların lastik izi, bacaktaki ödemin en somut göstergesi. Hastalık ilerledikçe cilt altında spagetti makarnaya benzeyen damarlar ortaya çıkar. Son aşamalarında ciltte renk değişikliği ve bilek düzeyinde iyileşmeyen yaralar belirir. Damar içi kan akımı durur ve pıhtı oluşur. Bu pıhtı, tedavi edilmediğinde akciğer embolisine yol açabilir.


(habertürk)