Duyan geldi, ambulans gelmedi!

Yarım saat gecikmeyle hastaneye kaldırılan talihsiz kadın öldü


Beyoğlu’nun Dolapdere semtinde meydana gelen kazada, yine sağlık skandalı yaşandı. 53 yaşındaki Semra Benan, Dolapdere’de yolun karşısına geçmek isterken, Şişli istikametine giden taksinin altında kaldı. Gürsel K. idaresindeki taksinin çarpmasıyla savrulan kadın, bir süre yerde sürüklendi. Kaza üzerine çevredeki vatandaşlar ve esnaf hemen kazazede kadının yanına koştu.

DOLAPDERE TRAFİĞİ...
Kanlar içinde kalan ve başından ağır yaralandığı anlaşılan kadın için 112 acil yardım ekipleri arandı. Ancak aradan dakikalar geçmesine rağmen ambulans bir türlü gelmeyince vatandaşlar bu kez polise haber verdi. Bir süre sonra olay yerine polis ekipleri ve ardından basın mensupları ulaştı. Sağanak yağmura rağmen yaralı kadının yanından ayrılmayan vatandaşlar, bir yandan da kanlar akan başındaki yaraya tampon yaptı. Vatandaşlar, yerde kanlar içinde yatan kadınına yardım edebilmek için ellerinden geleni yaptı. Ve beklenen ambulans bir süre sonra karşı şeritte göründü. Ancak ambulans yoğun trafik nedeniyle kaza yerine ulaşmakta güçlük çekti.

YARIM SAAT KAN KAYBETTİ
Çok kan kaybettiği gözlenen kadın, vatandaşların da yardımıyla ambulansa alınarak Taksim İlkyardım’a kaldırıldı. Taksi şoförü ise polis ekipleri tarafından gözaltına alınarak merkeze götürüldü. Çarpmanın etkisiyle taksinin önünün büyük hasar gördüğü gözlendi. Semra Benan’ın, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı öğrenildi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı. 130 Kentte 130 Acil Yardım Ambulansı bulunuyor.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA GELDİ:

"Haberde belirtildiği gibi ambulansın gecikmesi söz konusu değildir. Yoğun trafiğe rağmen ambulans yapılan ilk çağrıdan itibaren 9 dakikada olay yerine ulaşarak müdahaleye başlamıştır. 112 Acil Hizmetleri kayıtları dijital ortamda saklanmakta ve istendiğinde medya mensuplarımızla paylaşılabilmektedir. Bu gibi haberler yapılırken 112 Komuta Kontrol Merkezlerimizden çok kısa bir sürede doğru bilgi alınarak haber teyit ettirilebilir. İstanbul gibi metropol bir ilimizde Avrupa ortalamasından daha kısa sürede vakaya ulaşılmışken bu tür haberlerin yapılması, fedakarca çalışan 112 personelimizi incitmekte ve motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda bu haberler 112 Acil Sağlık Hizmetleri sunumumuzda ulaştığımız çağdaş normları gölgelemektedir."
Açıklamada ayrıca özellikle 112 acil ve ambulans haberleriyle ilgili daha hassas davranılması da istendi.


(habertürk)