"Sigara bir darbe daha aldı"

"Gizlice sigara içilmesine izin verilmesi kurnazlık değil"
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Anayasa Mahkemesinin kahvehanelerde sigara yasağı getiren kanun hükmünün iptal istemini reddetmesiyle, sigara endüstrisinin Türkiye'de bir yenilgi daha aldığını bildirdi.

Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada, sigara endüstrisinin ele geçen 1995 tarihli bir belgesinde, ''Türkiye'de sigara yasağı uygulanırsa nasıl engel olunacağı'' ve ''hangi sektörleri yasaya karşı ayaklandıracakları''nın yazıldığını savundu.

Dağlı, açıklamasında şunlara yer verdi:

''Anayasa Mahkemesi kararı haberinin internete yansımasıyla birlikte kanunu ülkemizden örnek alan birçok komşu ülkenin yanı sıra Hindistan, Pakistan, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri halk sağlığı uzmanlarından tebrik mesajları yağmaya başladı. Türkiye ve bulunduğu coğrafyada büyük emelleri bulunan çok uluslu sigara firmaları 'kolay lokma' gördükleri Türkiye'den Anayasa Mahkemesinin bu kararı ile gereken cevabı aldılar. Sigara endüstrisi, Türkiye'de bir yenilgi daha aldı. Sigara endüstrisinin yanlış beyanlarına inanmayın. Camekanlı alanların kapalı alan olduğunu, gizlice sigara içilmesine izin verilmesinin kurnazlık değil, başkasında kanser, astım, kalp krizi gibi hastalıklara yol açan, cana bilerek kastetme olduğunu unutmayın.''

Dağlı, kapalı alan yasağının doğru ve eksiksiz uygulanması için son dönemde önlemlerin arttırıldığını, yasanın eksiksiz uygulanması için, kapalı alan tanımının tekrar yapılarak illere ulaştırıldığını, denetim ekiplerinin alt yapı ihtiyaçlarının karşılandığını, denetim ekiplerinin yeniden lojistik ve stratejik planlamasına gidildiğini kaydetti.


(habertürk)