Kalbin ilacı gen tedavisi


Nova Southeastern Üniversitesi (NSU) araştırmacıları, gen tedavisinin kalp yetmezliğine neden olan bir proteinin bloke edilmesinde nasıl kullanılacağını keşfetti.

NSU Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Dr. Anastasios Lymperopoulos, gen tedavisi ile beta-arrestin-1 olarak bilinen gen ile şifrelenmiş proteinin etkilerini bloke etmeyi başardı. Medikakademi.com.tr'de yer alan habere göre bu gen, vücuttaki adrenal bezlerindeki aldosteron üretimini artırır ve böbreklerde sodyum ve su emilimini fazlalaştırır. Bu nedenle kan basıncı yükselir. Ayrıca bu genin fibroz, hipertrofi ve inflamasyon gibi kalp üzerindeki etkileri olduğu da biliniyor.

Kan düzeyindeki artış kan basıncını da artırır. Bu sayede kalbin pompalanma işlevi azalır ve bu da kalp yetmezliğine neden olur. Beta-arrestin-1’i bloke etmeyi başaran Dr. Lymperopoulos, bu yöntem ile kalp yetmezliğinin önlenebileceğini ve kalpte beta-arrestinin zararlı etkilerini bloke etmekte ne derece başarılı olduklarını görmek için Cozaar, Diovan ve Atacand gibi kalp yetmezliği ilaçları üzerinde çalıştıklarını ifade etti.(hürriyet)