Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama

''Bir annenin hastanenin normal doğum ısrarıyla felç olduğu iddiası''na yanıt geldi


Sağlık Bakanlığı, ''Bir annenin hastanenin normal doğum ısrarıyla felç olduğu iddiası''na ilişkin olarak, vakada sezaryen gerekliliği bulunmadığını, vakaya müdahale eden hekimleri yaklaşımı ve uygulamasının doğru olduğunu ve herhangi bir hatanın söz konusu olmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yer alan ''Hastanenin normal doğum ısrarıyla felç olan anneden dava'' başlıklı haberin eksik bilgiler içerdiği ve kamuoyunu yanıltıcı nitelikler taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, haberde adı geçen hastanın gebelik öncesi dönemde hipertansiyonu ve diyabeti bulunduğu ifade edilerek, hastanın gebeliği sırasında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde, kronik hipertansiyon ve gebelik şeker hastalığı nedeniyle 1 ay süreyle yattığı, kan şekeri ve tansiyonunun düzenlendiği belirtildi.

Klinikte yatarken 38. haftada annenin doğum sancılarının başladığı ve normal vajinal yoldan doğumun gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Ancak, doğum sırasında nadir görülen komplikasyonlardan biri olan 'omuz takılması' meydana gelmiş, gerekli müdahale yapılarak doğum sağlanmış, bebeğin kolunda geçici felç oluşmuştur. Bebek, şu anda fizik tedavi almakta olup, felcinin kalıcı olup olmadığı kesin değildir.

Bununla beraber anne 6 gün hastanede yatırıldıktan sonra şifa ile taburcu edilmiş, daha sonra baş ağrısı şikayeti ile aynı hastanenin dahiliye ve nöroloji kliniğine yatırılarak tetkik ve tedavisi yapılmıştır. Annenin beyin damarlarıyla ilgili hastalığı mevcut olup, bunun doğumla alakası yoktur.

Bu vakada, sezaryen gerekliliği bulunmamaktadır. Annenin de tedavisi aynı hastanede devam etmektedir. Vakaya müdahale eden hekimlerin yaklaşımı ve uygulaması doğru olup, herhangi bir hata söz konusu değildir. Anne ve bebeğin durumu bakanlığımız ve adı geçen üniversite tarafından takip edilmektedir.''


(habertürk)