Her şiddetli ağrı ameliyat nedeni değil!

Günümüzde, “Kimin beli ağrımıyor?” sorusuna, “Benimki” diye cevap verenlerin sayısı çok az


Yaşam şartları hepimizi bu sorunla yaşamayamahkûmediyor. Buna bir de kişisel hatalarımız eklenince, durumkatlanılmaz hale geliyor. Bel ağrısı, gelişmiş toplumlarda işlevsel yetmezliğe ve sakatlığa yol açan en önemli nedenlerden biri. Dünya nüfusunun yüzde 70-90’ının, yaşamlarının bir döneminde bel ağrısı çektiği biliniyor. Bel ağrısı bütün yaş gruplarında yüzde 20-30 arasında bir sıklık gösterirken, ağrıya en çok 40-50 yaş grubunda rastlanıyor. Dünya Ağrı Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, “Bu sendrom, gelişmiş toplumlarda kronik hastalık tedavisi açısından kalp hastalıklarından sonra 2. sırada yer alıyor. Cerrahi tedavi yapılan hastalıklar arasında ise 5. sırada” diyor.

BELE FAZLA YÜK BİNMESİYLE OLUŞUYOR
Peki bel fıtığı nasıl oluşuyor? Omurların arasında disk adı verilen yastıkçıklar bulunuyor. İçi jelatine benzer birmadde ile dolu olan bu yastıkçıklar, arabanın amortisörüne benzer şekilde görev yapıyor ve bel üzerine binen yükleri dengeliyor. Diskin çekirdek denilen sulu kısmının yanı sıra bir de çemberi var. Bu çember, aşırı yüklenmeye bağlı olarak zedeleniyor. Belin yanlış kullanılması, ağır kaldırma ve bele aşırı yük binmesi gibi nedenlerle diskte meydana gelen zedelenmeler, omurilikten çıktıktan sonra omurgadan çıkan sinirler üzerine baskı bindirince, ortaya bel fıtığı çıkıyor.

KİLORİSKİ ARTIRIYOR
Ağır iş yapanların, fiziksel olarak omurgasını yanlış kullananların ve disklerinde yaşa bağlı bozulma meydana gelenlerin bel fıtığı riski taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Serdar Erdine, “Erkeklerin çalışma alanları daha fazla fiziksel yük gerektirdiği için bel fıtığı bu cinste daha çok görülüyor” diyor. Uzun boylularda, kaldıraç kanununa göre bele binen yük kısalardan daha fazla oluyor. Bu nedenle bel fıtığı uzun boylularda daha fazla görülüyor. Aynı durum kilolu insanlarda bel ve omurgaya binen yükün zayıflardan daha çok olmasına yol açtığı için bel fıtığına şişman kişilerde de daha çok rastlanıyor.

YATAK İSTİRAHATI YETERLİ OLABİLİR
Bel fıtığına bağlı her bel ağrısı ameliyat nedeni olarak görülmüyor. Birçok bel fıtığının 6 hafta içinde kendiliğinden gerilediğini belirten Prof. Dr. Erdine, “Ağızdan alınan ilaçlar, yatak istirahatı, belin doğru kullanılması ve ağır kaldırmama gibi önlemler bel ağrısının azalmasına yardımcı oluyor” diyor. Hastanın sadece istirahatla geçmeyip şiddetli şekilde bel ve bacağa vuran ağrı, kalıcı his kaybı, bacaklarda kalıcı kuvvet kaybı ve kalıcı refleks kaybı gibi şikâyetlere sahip olması durumunda ise ameliyat gerekiyor. Ameliyatın bel fıtığında son çare olduğunu söyleyen Erdine, “Ülkemizde ameliyat edilmesi gereken bel fıtığı hastalarının oranı yüzde 3-5 civarında. Ancak ameliyat edilen hastaların oranı, bu orandan çok daha fazla” diye konuşuyor.

BEL FITIĞININ NEDENLERİ
* Ağır kaldırmak
* Ani olarak öne eğilmek suretiyle yerden bir şey kaldırmak
* Trafik kazaları

BELİRTİLERİ
* Hareket, öksürük ve öne eğilmekle artan ağrı
* Tutulan kol veya bacakta, sorunun şiddetine bağlı his kaybı
* Kuvvet kaybı
* Refleks kaybı


(habertürk)