Yediğimiz şekerin vücut için gerekli olmadığını, sadece damak tadından ibaret olduğunu biliyormusunuz?
Burç FM'de Cengiz Tan'ın hazırlayıp sunduğu Önce Sağlık Programı'na konuk olanİstanbulÜniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Demirkol vücudun şekere ihtiyacı olmadığını, alınan fazla şekerin damarları tıkadığını söyledi.Bilimsel adı Sakaroz olan şekerin vücut için gerekli olmadığını söyleyen Demirkol bilinenin aksine damarları kolesterol değil vücuda giren şeker tıkar dedi.

Prof. Dr. Demirkol “yediğimiz şeker bağırsaklarda glikoz ve fruktoz olarak ayrışır, vücuttan ayrı ayrı emilir ve karaciğere taşınır, glikoz karaciğerde fazla değişime uğramadan normal dolaşıma intikal eder”dedi..

Burada önemli olan fruktozdur diyen Demirkol “ fruktoz'un %99'u karaciğer'de kan yağlarına dönüşür (trigliserit) ve karaciğer'den yağ olarak çıkar.

Kolesterol'ü en çok oksitleyerek, oksikolesterol yaparak damar sertliğine yol açar.

Yani, damar sertliğini yapan,halk arasında bilindiği gibi kolesterol değil,aksine kolesterolün oksitlenmiş hali damar sertliğine neden olur”dedi.

Demirkol,yağmur altında kalan demir nasıl oksitlenip paslanırsa damarlar ve hücrelerde bu şekilde oksitlenir. Damar sertliği vekanseroksitlenme gibi oluşur, bu oksitlenmeyi engellemek için vücudumuza antioksidan kullanmamız gerekir. Antioksidan kimyasallar ise C ve E vitamininde bulunur dedi. Prof. Dr. Kenan Demirkol bunun için şekersiz çay ve tam buğday ekmeği yemeği önerdi.

Günde15 gr'dan fazla şeker (8 tane kesme şeker) tüketmemek gerektiğini söyleyen Demirkol, günlük şeker alımını meyvelerden alacağımız şekerden düşülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

alıntı