Sağlık Bakanlığı, hastalığın Türkiye'de en son 2003 yılında görülmüş olduğunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı,AnkaraEtlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 30 Ocak Pazar günü vefat eden 35 yaşındaki bir bayan hastaya 'difteri' ön tanısı konulduğunu bildirdi. Bakanlık, hastalığın Türkiye'de en son 2003 yılında görülmüş olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada; Ankara Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, boğaz iltihabı ve sonrasında gelişen kalp kası iltihabı nedeniyle tedavi görmekte olan 35 yaşındaki bir bayan hastanın, 30 Ocak 2011 tarihinde vefat ettiği hatırlatıldı. Hastaya Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Laboratuvarları'nda yapılan tahlillerde 'difteri' ön tanısı konulduğu bildirildi. Bu tanının teyidi için hastaya ait çeşitli doku numunelerinden ileri tetkik ve analizler yapıldığı belirtilen açıklamada; "Hasta ile temas edenhastanepersoneli ve hastanın ailesi ile yakın çevresi gecikmeksizin ayaktan koruyucu tedavi ve takibe alınmıştır. Ayrıca yakın teması olan herkese birer doz difteri aşısı yapılmıştır. Hastayla yakın teması olan kişilerin şu andasağlıkdurumları iyi olup ayaktan takipleri devam etmektedir." denildi.
Yapılan ileri tetkikler sonuçlandığında neticenin kamuoyu ile paylaşılacağı aktarıldı.

DİFTERİ, TÜRKİYE'DE EN SON 2003 YILINDA GÖRÜLMÜŞTÜ

Difterinin halk arasında kuşpalazı adıyla bilinen ve solunum yolu damlacıkları ile bulaşan birhastalıkolduğu kaydedilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Ülkemizde en son 2003 yılında görülen bu hastalıkla aşılama faaliyetlerinin ciddi ve titizlikle yapılması neticesinde o tarihten bu yana karşılaşılmamıştır. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için en emin yol aşılamadır. Tüm vatandaşlarımız, öncelikle en değerli varlığımız olan bebeklerimizin ve çocuklarımızın aşılarını takip etmeli ve onları zamanında aşılatmalıdır. Çocukluk ve erişkinlik dönemi aşı uygulamaları konusunda sağlık kuruluşlarımızdan bilgi alınmalıdır."

CİHAN