Günümüzde çeşitli teknikler uygulanarak diş kaybı en az dereceye indirilmeye çalışılıyor.

Diş hekimleri ağız ve diş sağlığı açısından öncelikle dişi tedavi etmeyi amaçlasalar da çeşitlisağlıksorunları yüzünden diş kaybı yaşanıyor.

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, son çare olarak uygulanan diş çekim işleminden sonra ağzın su ile çalkalanmaması gerektiğini söyledi. Tedavi edilebilecek durumdaki hiçbir dişin çekilmemesini tavsiye eden Kışlaoğlu, diş çekimi öncesinde yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Diş çekimi öncesinde hekim tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Diş çekiminden önce hasta şeker, yüksek tansiyon, kalp gibi rahatsızlıkları varsa bu rahatsızlıklarını diş hekimine bildirmelidir. Hasta mümkünse dişlerini fırçalamalı, ağızdaki bakteri oranını azaltmak için de antiseptikli suyla ağız çalkalanmalıdır. Diş çekimi yapılacak kişi sakin davranmalı diş hekimi korkusu yaşıyorsa da bunu diş hekimi ile paylaşmalıdır."

Diş çekiminin ardından hekimin yaranın üzerine koyduğu tamponun hemen atılmaması gerektiğini ifade eden Kışlaoğlu, tamponun en az 25 -30 dakika boş kalan bölge üzerinde tutulmasını önerdi. Tampon atıldıktan sonra yerine yenisinin konulmasına gerek olmadığını vurgulayan Kışlaoğlu, bu sayede yara üzerinde kan pıhtısı oluşacağını, bunun da yaranın çabuk iyileşmesini sağlayacağını kaydetti. Kışlaoğlu şu tavsiyelerde bulundu:

"Çekimden sonra hemen bir şey yenmemeli en az iki saat beklenmelidir. Süre bittikten sonra hasta ılık yiyecek ve içecekler tercih etmeli soğuk ve sıcak besinlerden kaçınmalıdır. 24 saat sigara ve alkol kullanmamalıdır. Bu durum yaranın iltihap kapmasına neden olabilir. Diş çekiminden sonra oluşan boş bölge dil ile oynanmamalı, yaralı bölgede oluşan kan emilerek tükürülmemelidir. Diş çekiminin yapıldığı bölgeye el ile dokunulmamalıdır. Yara doğrudan mikrop kapabilir.

Diş çekimi sonrasında kanama ara ara devam edebilir. Yara içinde oluşabilecek yemek artıkları bölgede bakteri oluşumunu sağlayabilir. Çekimden 24 saat sonra, yumuşak bir diş fırçasıyla bölge yavaşça fırçalanmalıdır. Ilık tuzlu su ile gargara yapılabilir. Eğer yüzünüzde şişme, aşırı ağrı,24 saati geçen kanama hali ağızda oluşan kötü bir lezzet ve koku olursa mutlaka gecikmeden diş hekiminize başvurulmalıdır."

CİHAN