Bakanlık kötü şekere el koydu

HABERTÜRK’ün yazı dizisiyle gündeme getirdiği, çikolatadan içeceğe kadar kullanılan nişasta bazlı şeker’in ciddi hastalıklara yol açtığına dair sonuçlar, Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi
Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki günlerde “nişasta bazlı şeker” konusunda uzmanların katılımıyla bir “bilim kurulu” toplayacak. Çikolatadan içeceğe kadar geniş bir yelpazede sofralarımıza gelen, kalp, karaciğer yetmezliği ve kanser gibi pek çok hastalığa neden olduğu iddia edilen ve birçok ülkede yasaklanan “nişasta bazlı şekerli gıdalar”ın Türkiye’de sıklıkla tüketiliyor olması tartışmalara neden oldu. Sağlık Bakanlığı, üniversitede görevli hocalar ve konunun uzmanlarından oluşan bir “bilim kurulu” toplanacağını açıkladı. Bakanlık, kuruldan çıkacak sonuca göre yeni düzenlemelere gidilebileceğini belirtti. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı yetkilileri ise konuyla ilgili inceleme başlattıklarını aktardı.

Sanayi Bakanı Nihat Ergün ise mısırdan elde edilen nişasta bazlı şekerin, Türkiye’nin toplam üretiminin yüzde 10’unu geçemeyeceğini anlattı. Bu oranın Bakanlar Kurulu kararıyla, ihtiyaca göre yüzde 50’ye çıkarılabileceğini belirten Bakan Ergün, Bakanlar Kurulu’nda bekleyen böyle bir karar olmadığını vurguladı. Bakan Nihat Ergün, şunları söyledi: “Nişasta bazlı şekerde bizde de kota var. Çünkü biz şekeri, şekerpancarından üretiyoruz. Sanayide kullanılacak şekerin de mısırdan üretildiğini biliyorsunuz. Bu tür üretimler, bizdeki toplam şeker üretiminin yüzde 10’unu geçemez. Sanayinin kendi ihtiyaçlarına göre karşılanabilir. Bakanlar Kurulu kararıyla bazen yüzde 50, yüzde 40, yüzde 25 gibi artış yapılabiliyor; her sene ihtiyaca göre.”

İNSAN SAĞLIĞINDAN DAHA ÖNEMLİ DEĞİL
Türkiye İçecek Gıda Dernekleri Federasyonu Üyesi İlknur Menlik, “Şeker üretimi yapan çiftçimizle mısır üretimi yapan çiftçimiz aynı konumda. Ne üretimi yaparlarsa yapsınlar maksimum gelir elde etmeleri önemli. 5.9 milyar dolarlık gıda ve içecek ihracatının 628 milyon doları şekerli mamulden geliyor. Hiçbir rakam, insan sağlığından daha önemli değil” dedi.

***
Fatih Altaylı da bugünkü köşe yazısında "Sağlık Bakanlığı fruktoz için kurul topluyor" başlıklı bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı:

HABERTÜRK’ün “genetiğiyle oynanmış mısırdan üretilen şeker şurubu” hakkında yaptığı haberler, ilgili birimlerde gereken yankıyı yaptı. Yayınlarımız üzerine Sağlık Bakanlığı’ndan aradılar.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çol, her zamanki duyarlı tavrıyla konunun üzerine eğildiğini gösterdi. “Yayınlarınız bizim için çok olumlu oluyor” dedi ve anlattı: “Bir süre önce Bilim Komisyonu’muzu topladık. Hepsi konusunda yetkin profesörlerden, uzmanlardan oluşan bir kurul. Bu kurul sadece ve sadece sizin üzerinde hassasiyetle durduğunuz ‘fruktoz’ kullanımıyla ilgili toplandı. Bunun için belirli kriterler koymak, üretimi ve kullanımının nasıl olacağını belirlemek için.

Bilim Komisyonu bu konuyu en ince detayıyla ele alabilmek için uzmanlardan oluşan bir kurul oluşturma kararı aldı. İlk toplantıda bu konudaki yetkin isimler belirlendi. Şimdi 8 Şubat’ta yeniden bu isimlerle toplanılacak. Konunun derinlemesine inebilecek uzmanlar, mesela çocuk endokrinoloğu, çocuk beslenme uzmanı, çocuk doktoru gibi uzmanlık dallarına sahip olan profesörler ve bu konuyu daha önce bilimsel olarak incelemiş, makale yayınlamış kişiler kurulda yer alacak.

8 Şubat’ta yapılacak bu toplantıdan belirli kriterler çıkacak. Biz de bunu değerlendirip Tarım Bakanlığı’na görüş vereceğiz.” Genel Müdür Seracettin Çol’a bu işin arkasında uluslararası kartellerin olduğunu, bunların güçlerini kullanarak bilimsel saptırmalar yaptırdığının bilindiğini hatırlattım. “Biliyoruz. Zaten kurulu oluştururken de çok dikkatli olduk bu konuda” dedi. Çol’a bu konudaki şahsi fikrini de sordum.

“Aslında çok da komplike bir durum yok” dedi: “Avrupa Birliği ne yapıyorsa biz de en azından bunu yapabiliriz. AB standartlarını sordum. Çelişkili bilgiler geldi. Şimdi ilgili yerlerden AB standardı hakkında bilgi gelecek. Tam ve doğru bilgi. Biz de en azından AB standardı neyse onu uygulamalıyız diye düşünüyorum.” Çol’a bu konunun önemini anlattım. “Çoğunlukla çocukların tükettiği gazlı içeceklerden, bisküviye ve daha beteri çocuk mamalarına kadar fruktoz kullanılıyor. Ciddi bir sıkıntı bu” dedim. Farkındaydı, “Biliyorum. O yüzden komisyonda çocuklarla ilgili uzmanlık dallarına ağırlık verdik” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu kurulun bu konuda vereceği kararı, yani 8 Şubat’ı sabırsızlıkla bekliyorum.

ARILARA BİLE FRUKTOZ
ANG Vakfı Arıcılık Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet İnci, ilginç bir bilgi yolladı. Fruktoz denilen ve genetik değişime uğratılmış mısırdan üretilen sözde şekerin nerelere kadar sirayet edip sağlığımız üzerinde nasıl bir “görünmez tehlike” oluşturduğunu görmemiz açısından önemli bir bilgi. Bakın ne diyor İnci: “2000’li yıllardan önce ağırlıkla çam balı olmak üzere yıllık bal ihracatımız 6- 7 bin tonlar civarında iken, 2002 yılında ihracat aniden patladı ve 18 bin ton oldu; 2003 yılında ise 22 bin ton. Herkes bal ihracatı patladı diye sevinirken, biz arıcılar bu kadar balın nereden çıktığına akıl erdiremedik. Avrupa’ya ihraç edilen balların mısır şurubu olduğunun anlaşılmasıyla bu ürünler 2003 ve 2004’te iade edildiler. Bu şuruplar iç piyasaya verildi ve Türk halkı bu şurupları bal diye yedi. 2005 yılında skandalın medyaya yansımasıyla Tarım Bakanlığı iç piyasadan aldığı 80 bal örneğini analiz ettirdi ve 70 bal örneğinde nişasta şurubu buldu. Ne yazık ki Türkiye artık bal ihraç edemiyor.

Şurup firmaları bu kez arıcılara yöneldiler. Üniversitelerden aldıkları ‘arı beslemede kullanılır’ raporlarıyla yılda 10 binlerce ton, F-85 ve F-45 nişasta bazlı fruktoz şuruplarını, arı yemi adıyla arıcılara servis ettiler. Ancak bu şuruplarla beslenen arılar ölmekteler. Halen yıllık 5 bin ton mısır şurubundan yapılan arı kekleri arıcıya servis edilmekte ve arılar ölmekteler. Diğer yandan iç piyasada mısır şurubunun bal diye pazarlanması o kadar kârlı ki, şurup erbapları her türlü yolu denemekteler. Şurubun kilosu bir lira mertebesinde, balın kilosu en az 8-10 lira. Yani şurubu bal diye satabiliyorsanız veya bala karıştırıp satabiliyorsanız kârınız 8-10 kat.” Hatırlayacaksınız, birkaç yıl önce İngiltere’de arılar ölmeye başlayınca “Arılar ölürse insanlık biter” denmişti. Bizde galiba zaten bitmiş.


(habertürk)