Sağlık Bakanlığı acil hastaların hastanelere nakli sırasında, hasta yakınlarının da ambulansa alınmasına yasak getirdi.


Bundan böyle emzikli bebek veya kuvözde yeni doğan bebek nakli gibi vakaların dışında hiçbir surette hasta yakını ambulansa kabul edilmeyecek.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün ilsağlıkmüdürlüklerine gönderdiği genelgede, ambulanslara refakatçi alınmasının hastalara tıbbi müdahalede bulunan ekiplerin görevini yapmasını zorlaştırdığı gibi personel ve ambulans sürüş güvenliği açısından da olumsuz sonuçlar doğurduğu bildirildi. Ambulansla nakil esnasında meydana gelebilecek bir kazada ambulans içindeki hasta yakınlarının da bundan etkileneceği ve bu nedenle hukuki açıdan tazminat ödenmesi gibi telafisi güç ve imkansız sonuçlar doğurmasının muhtemel olduğuna dikkat çekildi.

Hastaya sunulan hizmet esnasında herhangi bir olumsuzluğa meydan vermemek ve ambulans güvenliğinin sağlanması açısından emzikli bebek ve kuvözde yeni doğan bebek nakli gibi vakaların dışında ambulansa gerek hasta kabininde gerekse sürücü bölmesinde refakatçi alınmamasına karar verildi. Aksi halde doğacak zararlardan öncelikle ambulans personeli olmak üzere ambulans servisi başhekimi ile sağlık il yöneticilerinin sorumlu olduğunu bildiren Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, şunları söyledi:"Hastalarımız sağlık sorunlarını belirterek bize ulaştığında ambulans ekibimiz olay yerine ulaşarak gerekli acil sağlık yardımını gerçekleştiriyor. Ancak şayet ileri tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulursa hasta, ambulansla hastanelerimize naklediliyor. Genelgenin yayınlanmasından önce, hasta yakınları da hastaya eşlik ediyordu. Fakat gerekçeleri belirtilerek bu uygulama kaldırıldı. Tabi bu duruma tepkiler gecikmedi ve sağlık çalışanlarımız ve hasta yakınlarımız bu konu nedeniyle karşı karşıya gelmeye başladı. Ancak bu tedbir, uzun yıllardır devam eden birçok sorun nedeniyle alındı. Burada bilincine varılması gereken konu, uygulamanın tamamen hastaların lehine oluşu. O yüzden gerek hastanın, gerek hasta yakınlarının güvenliği ve iyiliği için bu konuda vatandaşlarımızın hassasiyet göstermelerini ve zorluk çıkarmamalarını bekliyoruz."


CİHAN