Bilinen en önemli hastalık ve erken ölüm nedenleri arasında gösterilen sigaranın sadece içen değil yanında dumanı soluyanlar için de ciddi bir tehdit oluşturduğu, kansere bağlı ölümlerin de yüzde 35'inin sigaraya bağlı olduğu belirtildi.


AcıbademKayseriHastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Fazlıoğlu, her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici,kanseryapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğunu, bunlardan en az 81 tanesinin doğrudan kansere neden olduğunun ispatlandığını belirtti. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'ne üye ülkelerde ve ülkemizde 1987 yılından bu yana her yıl '9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü'nü çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini hatırlatan Dr. Nevin Fazlıoğlu sigaranın zararlarını şu şekilde anlattı:

"Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin yüzde 35'inin, kadınlarda ise yüzde 15'inin nedeni sigaradır. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 90'ının nedeni sigaradır. Sigara kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarının en önde gelen sebebidir. Bu hastalıklardan ölüm riski, içmeyenlerden 40 kat fazladır. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 10 kat artmaktadır."

Fazlıoğlu, zararları konusunda kuşkuya yer vermeyen bilimsel araştırma sonuçları, sigara ile mücadeleyi zorunlu kılmakta olduğunu söyledi. Bu mücadelenin bir ayağını toplumu bilinçlendirmek ve özellikle gençlerin sigaraya başlamalarını önlemek olduğunu anlatan Fevzioğlu, "Diğer ayağını ise sigara içenlere bu alışkanlığı bırakmalarında destek olmak oluşturmaktadır. Sigaranın bırakılması, sigaraya bağlı ölüm riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. 50 yaşından önce bırakanlar sonraki 15 yılda sigaraya bağlı oluşan hastalıklardan ölme riskini yüzde 50 azaltmış olurlar. Günümüz tıbbı, sigara bağımlılığını tedavi edilebilir, kronik birhastalıkolarak kabul etmektedir. Son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemleri ile sigara içenlerin sigarayı bırakmasına yardım edebilmektedir. Tıbbi tedavi motivasyonel destek tedavisi ile birlikte uygulanırsa sigarayı bırakma başarısı artmaktadır." diye konuştu.


CİHAN