Kalp ritim bozukluğu olan çocuklarda uygulanan dondurularak tedavi (cryoablation) yöntemi sosyal güvence kapsamına alındı.

Sosyal Güvenlik Kurumu artık tümsağlıkkuruluşlarından gönderilen tedavi masraflarını ödeyecek. Sağlıkta Uygulama Tebliği'ne dahil edilen işlemle birlikte birçok hastanede operasyon için bekleyen 140 çocuk tedavi edilmeye başlandı. 9 yaşındaki Mehmet Enes Furuncu da geçtiğimiz hafta birkaç saatlik operasyonla sağlığına kavuştu.

Evladının bir günde taburcu olduğunu belirten baba İsmail Furuncu, "Mehmet Enes artık rahat koşup oynayacak." dedi. İşlem, ödeme kapsamına alınmadığı için sıkıntılı günler geçirdiklerini anlatan İsmail Furuncu, "SGK'nın kararından sonra çağırdılar ve hastanede operasyon gerçekleştirildi. Kolay geçen operasyondan sonra oğlum taburcu oldu." diye konuştu. Çocuğunu sağlıklı görmekten büyük sevinç duyduğunu dile getiren baba, "Hastane sayesinde oğlum eskisinden daha iyi. Devletimize teşekkür ederim." ifadelerini kullandı. Furuncu, çocuğunun bir an önce iyileşebilmesi için Başbakan'a bile e-mail gönderdiğini dile getirdi.

Mehmet Akif Ersoy Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İhsan Bakır da SGK'nın işlemi ödeme kapsamına almasını memnuniyetle karşıladığını kaydetti. Gerek kamu gerek özel hastanelerin uygulamaya geçmesiyle bekleme listesinde olan erişkin ve çocuk hastaların daha hızlı sağlığına kavuşacaklarını belirtti. Bakır şunları söyledi: "Biz, hastanemiz açıldığından beri dondurma işleminin yapılabilmesi için her türlü imkânı seferber ettik. Kapımıza gelen hiçbir çocuğun tedavisini aksatmamak için SGK'nın ödeme kapsamına alınmayan işlemleri içinSağlık BakanlığıTedavi Hizmetleri'nden de ek ödenek talep ettik ve dondurma (cryoablation) işlemlerini gerçekleştirdik."

ÇAĞLAR AVCI


ZAMAN