Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel, biberonlarda yasaklanan BPA'nın; gıda ve sıvı tüketimi ile saklamasında kullanılan birçok üründe de bulunduğuna dikkat çekti.
Özel, "Söz konusu maddenin özellikle sıcak yiyecekler ve içecekler ile temasa geçtiğinde daha da tehlikeli hale geldiğini tekrar hatırlatmak isteriz." dedi.

TEB Genel Sekreteri Özgür Özel yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl temmuz ve kasım aylarında yaptıkları açıklamalar ile Bisfenol A (BPA) içeren biberonlardaki hayati ve geri dönülemez sonuçları olan risklere dikkat çektiklerini hatırlattı. Özel, BPA içeren ürünlerin sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi bozuklukları, nörolojik sorunlar, obezite, hiperaktivite, kalp hastalığı, meme kanseri, kısırlık gibi bir dizi ciddisağlıksorununa yol açtığını, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde tümör gelişimine dahi neden olabildiğini ve bebeklerin gelişimini olumsuz etkilediğini kaydetti.

Özel,Sağlık Bakanlığıtarafından dün yayımlanan 'Emzik, Biberon, Biberon Başlığı, Alıştırma Bardağı, Alıştırma Bardağı Kapağı ve Benzeri Ürünlerin Üretimi, İthalatı Ve Bildirim Esaslarına Dair Tebliğ' ile Polikarbonat ve Polisülfon içeren Termoplastiklerde Bisfenol A salınımı kullanımının yasaklanmasının, doğru ve yerinde bir karar olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte BPA'nın sadece bebek biberonlarında değil, gıda ve sıvı tüketimi ve saklamasında kullanılan birçok üründe bulunduğuna dikkat çeken Özel, "Söz konusu maddenin özellikle sıcak yiyecekler ve içecekler ile temasa geçtiğinde daha da tehlikeli hale geldiğini tekrar hatırlatmak isteriz." dedi. Özel, halk ve çevre sağlığına zararlı sonuçları olan bu maddeyi içeren tüm ürünlerin kullanımının durdurulması ve yasaklanması yolundaki hukuksal zeminin oluşturulması için yetkilileri harekete geçmeye çağırdı.

Özel, "Daha ucuz ve çok üretim adına halk sağlığını tehdit eden, ekolojik dengeye zarar veren her türlü uygulamanın, yalnızca bugünü değil çocuklarımızın geleceğini de düşünerek durdurulması için, Birliğimiz her zaman üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edecektir." açıklamasında bulundu.

CİHAN