Sızıntı dergisinin şubat sayısında akciğerlerdeki ilginç geometrik yapılara dikkat çekiliyor.


Dr. İhsan Köse, ağaçların, hayvanların, insanların, taşların, denizlerin, bulutların, gezegenlerin yani gözleyebildiğimiz bütün sistemlerin birer fraktal yapıda olduğunu söylüyor.

Fraktal ifadesinin kendine benzeyen yapılara sahip canlı ve cansız fiziki sistemleri anlatmak için kullanıldığını söyleyen Köse, nefes borusundaki çıkışından başlayarak akciğerdeki bütün köşelere kadar devam eden bu geometrik yapının en etkin hava akışını sağlayacak şekilde hassas bir mizan ile tasarlandığını belirtiyor. Köse, "Akciğerlerimizde hem mükemmel bir hesapla, hikmetli bir iş görülmekte hem de göz zevkimize hitap edecek tarzda bir sanat eseri sergilenmektedir." diyor.

Dr. İhsan Köse, hava kanallarındaki geometrik küçülme oranının hassas bir mizanla ayarlandığını ve eğer bu değerlerin dışında bir değer olsaydı içimize çektiğimiz havanın daha küçük olan bronşlarda karşılaşacağı direncin artmasıyla astım gibi hastalıklara maruz kalacağımızı ifade ediyor. Hava kanallarının önemli vazifelerinden birisinin de havanın akciğerin en ücra yerlerine kadar taşınmasını sağlayan kılcal kan damarlarına, havadaki oksijeni taşınması olduğunu vurgulayan Köse şu ifadelere yer veriyor: "Bu vazifenin kusursuz bir şekilde icra edilebilmesi için hava kanallarının civarında o bölgeyi sarmalayacak şekilde çok büyük bir yüzey oluşturulmuştur. Buradaki toplam yüzey, yaklaşık bir tenis sahasını kaplayacak büyüklüktedir. Başka bir deyişle, yüzey büyüklüğünün, bir insanın yeterli miktarda hava ve oksijen alabilmesi için oluşturulduğu ve küçük bir hacme fonksiyonel büyük bir sanat eseri sığdırıldığı anlaşılmaktadır."

ZAMAN