Almanya'nın hastalar üzerinde dünyada en çok MR tahkiki yapılan ülke olduğu ortaya çıktı.Barmer GEKsağlıksigorta şirketinin, 8,2 milyon sigortalı verilerinden faydalanarak hazırlattığı raporda, dünyada en çok MR tahkiki Almanya´da yapıldığı bilgisi yer aldı. Yıllık 6 milyon hasta üzerinde uygulanan MR incelemesinin prim ödeyen sigortalılara milyarlarca Euro'ya mal olmasına karşı ne kadar fayda sağladığı ise tartışma konusu.

MR ve bilgisayarlı tomografi çektiren hasta sayısında aşırı derecede artış olduğunu belirten yetkililer 2004 ile 2009 yılları arası yapılan MR sayısında yüzde 41, tomografi sayısında ise yüzde 26 artış kaydedildiğini söylüyor. Bu artışın daha ne kadar süreceğini kestiremediklerini belirten raportör Friedrich Wilhelm Schwartz, Almanya'nın her bin nüfusa düşen 97 MR tahkiki ile dünyada ABD, Belçika ve Fransa'nın önünde birinci sırada yer aldığını bildirdi.

LÜZUMSUZ TOMOGRAFİ KANSER SEBEBİ
Hastalara çeşitli rahatsızlıkların tespiti için önerilen veya çoğu zaman da hastaların güvenilir sonuca ulaşılması amacıyla doktorlarından talep ettiği tomografi filmlerinin insan sağlığına zararlı olduğunu ifade eden uzmanlar, kansere yol açan en önemli etkenler arasında sık ve lüzumsuz çekilen tomografi filmlerini gösteriyor.

Araştırmada sağlık sektöründeki giderlerin artmasında çoğu kez tahmin edildiği gibi toplumun yaşlanması değil, sürekli genişleyerek kullanılan yüksek teknolojik aletlerin neden olduğuna yer veriliyor. Doktorların sık sık bu metoda başvurduklarını belirten Schwartz, MR sonunda elde edilen bulguların çoğu kez tedavi edilmediği, tedavi edilenlerin ise hastanın sağlığına zarar vermeyen türden olduğunu savundu.

Almanya`da sağlık sektöründe kullanılan bir MR aletinin 750 bin Euro'dan başladığına atıfta bulunan Schwartz "Bir MR kontrolü yaklaşık 700Euroolduğu varsayılırsa, aletin kendini amorti etmesi için bin den fazla hastada kullanılması gerekiyor." dedi.

MR incelemesinde manyetik alan ve radyoaktif dalgaların hastanın sağlığına bilinen bir yan tesiri olmadığını bildiren uzmanlar, tomografi tedavisinde ise, radyasyon dalgalarının zamanla vücutta zararlı orana ulaşabileceğini, etkinin tomografi çektirildiği anda değil, 20-30 yıl sonra ortaya çıkarak kansere yol açabileceği uyarısında bulundu.

CİHAN