Bedensel ve ruhsal dokunma: TANTRA

Poroy’a göre Tantra, orgazm tedavisi, erken boşalma ve cinsel enerjinin yükseltilmesi için fayda sağlıyor.
Tıbbi seksoloji alanının tanınmış isimlerinden Dr. Akif Poroy yeni kitabında cinselliğin yüceltildiği, Hindistan kökenli Tantra öğretisini anlatıyor. Poroy’a göre bu öğreti, orgazm tedavisi, erken boşalma ve cinsel enerjinin yükseltilmesi için fayda sağlıyor.
Tantra, beş bin yıl öncesinden günümüze gelen, Hindistan kaynaklı bir öğreti. Bu öğretide tabular yok, kadın erkek eşit (ancak kadının cinsel enerjisi her zaman daha önde tutuluyor), cinsel birleşme hedefi yok ve cinsellik yalnız bedensel bir işlem olmaktan çıkıp, tinsel bir atmosfer içinde, ruhsal doyumla birlikte deneyimlenen bir olgu olarak yaşanıyor. Çünkü Tantracılar cinselliği bedenin gereksinimi olduğu kadar, ruhun da bir gereksinimi olarak tanımlıyorlar. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Batı dünyasında da benimsenip yayılan bu öğreti, Almanlar ve Amerikalılar tarafından tekrar yorumlanıp basılıyor ve öğretideki bilgiler, bazı tıbbi seksologlar tarafından kullanılıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Tıbbi Seksolog Dr. Akif Poroy, Uzakdoğu kaynaklı bu felsefenin bizim insanımız için de fayda sağlayabileceğini düşünüyor. Dingin bir yaşam, cinsel yeteneklerin geliştirilmesi ve daha doyumlu, sağlıklı günler için öğretinin temel felsefesini, gelişimini, Tantra seminerlerini ‘Bedensel ve Ruhsal Dokunma: Tantra’ isimli kitabında anlatan Dr. Akif Poroy, öğreti hakkında merak edilenleri anlattı.
Kadının cinsel gücü daha fazla

“Tantra öğretisinde tıbbi seksoloji açısından çok önemli bir gerçek var. Bu öğretide kadınerkek eşit hatta kadın erkeğe göre yönetici ve daha üst bir konumda. Tantra gibi kadim kültürlerde kadın hep ‘Tanrıça’ olarak görülmüştür. Kadının cinsel gücü daha fazladır. Kadın, multi-orgazm (arka arkaya orgazm), istediği kadar cinsel birleşme ve doğurganlık yeteneğine sahip olduğu için, kozmik enerjinin yani doğa enerjisinin merkezini oluşturur. Kadın ve erkeğin birbirini tamamladığı cinsel ortamda, kadın erkeğin enerjisini ortaya çıkarıcı, yükseltici ve çözücü konumdadır. Eşler burada derin bir odaklanma içinde; birbirlerine dokunarak, adeta birbirlerini yücelterek sevgiyi ve aşkı yaşar. Geleneksel birçok toplumda cinsellik ayıp ve günah gibi algılanıyor. Bu durumda ‘Öyleyse neden ürüyoruz, neden cinsel organlarımız var?’ gibi felsefi sorular da akla gelebilir. Antik çağdan günümüze baktığımızda mağara resimlerinde cinselliğin yüceltildiğini görüyoruz. Bu, tanrının bize verdiği çok yüce bir olgu ama onu ayıp, günah diye nitelendirdiğiniz zaman normal cinsel enerjiyi yaşayamıyorsunuz. Zaten dünya üzerinde yaşayan değişik toplumların ve onları yönlendiren eğilimlerin sonucu, tüm insanların cinsel fizyolojisi aynı olmasına rağmen, cinsellik değişik toplumlarda değişik şekillerde yaşanıyor. Bu baskılar ne kadar çoksa o kadar mutsuzluk gözlemleniyor.

Tensel bir olma hali yaşanıyor

Tantra’da cinsellik apar topar yaşanan bir olay değil. Aslında bir iletişim ve enerjinin nakledilmesi olayı. Bu iletişim şekliyle kişi kendini açarak, hiçbir şey beklemeden, belirli noktalara dokunarak ve masajlarla, kendindeki enerjiyi karşı tarafa yansıtmaya çalışıyor ve eşi de buna karşılık veriyor (yani iki kişi arasındaki enerji dönüyor). Oysa günümüzde cinsel birleşmeler, sanki mücadele veren iki düşman gibi yaşanırken, Tantra’da adeta dans eder gibi bir ahenk ve ‘tensel bir olma’ hali yaşanıyor. Tantra öğretisinde telaş yoktur, hedef yoktur. Bu anlamda birleşme hedefi de yoktur ama sonuçta oraya giderse, gidecektir. Ancak burada kişinin korkulardan, tabulardan, kıskançlıktan kendini arındırması, kendi doğasına dönmesi gerekiyor. Erken boşalmadan orgazm olamamaya kadar fayda sağlayabilen Tantra’yı, cinsel yeteneğini yükseltmek isteyen insanlar için de öneriyoruz. Ancak her isteyen,Tantra seminerlerine katılamaz.Tantra binlerce yıl yaşayan bir öğreti ve bu öğretide esaslar, ustadan çırağa ağızdan kulağa öğretiliyor. Gizemli bazı yönleri var. Öğretiler bunlara saygı duyacak ve felsefeyi algılayabilecek kapasitede olan insanlara, usta tarafından öğretiliyor. “

Dr. Akif Poroy
UZMAN GÖRÜŞÜ
Dr. Akif Poroy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Tıbbi Seksolog

Mutluluğa giden yeni yol
Tantra’da gizem, spirüalite ve masaj gibi ritüeller ön planda. Bunun için kitabıma da ‘Ruhsal ve Bedensel Dokunma’ ismini verdim. Bence Tantra öğretisi, bugünkü cinselliğe (günübirlik ilişkiler, tatminsizlik, aldatma, çok eşlilik) karşı yeni bir atılım, mutluluğa giden yeni bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Uzakdoğulular, cinsel enerjiyi yaşam enerjisi olarak değerlendiriyorlar. Bu inanca göre, yaşam enerjisi kişiyi hastalıklardan koruyor ve vücuttaki dengeyi sağlıyor. Ben de buna inanıyorum çünkü Tantra, kişinin dingin hale gelmesini sağlıyor. Türkiye’de de bu konuda ufak çapta seminerler düzenliyoruz. Daha çok yabancılarla çalışıyoruz. Biz tarif ediyoruz, bu tarifleri kişiler evde uygulayabiliyor.


(milliyet)