Bu ürünü kullanmak delilik!

Yavuz Semerci yazdı...


NİŞASTA bazlı şeker tartışması tüm hızla sürüyor.
Bu tartışmalardan etkilenen muazzam bir ekonomi var.
“Şekerpancarı kanalıyla elde edilen şeker” ile “mısırdan elde edilen şeker” dediğinizde aklınıza yüz binlerce çiftçi, şeker fabrikaları, mısır şurubu üreticileri ve bu mısır şurubunu ucuz olduğu için kullanan binlerce imalathane gelsin.
Türkiye’de şekerpancarı lobisi çok güçlüdür. Mısır üretim alanlarının çoğalmasına karşıdır. Ve bu anlaşılır bir ekonomik kaygıdır. Mısır, şekerpancarına göre katma değeri çok yüksek bir üründür. ABD’nin mısır üretimini nasıl artırdığını biliyoruz. Özellikle mısır zararlısını yok eden bir bakterinin genini mısıra yüklediler ve verimliliği yüzde 40 artırdılar. Üreticilere verilen desteği artırdılar. Endüstriyel tavuk üretimini desteklemek adına düşük fiyat politikasıyla dünya pazarlarına hâkim oldular. Avrupa, gen aktarılmış mısır üretimine karşı çıktı. Türkiye de öyle. Derinlere indiğinizde inanılmaz bir ekonomik savaşı görürsünüz.
***
Ancak konu (mısırdan üretilen) nişasta bazlı şekerin zararları ise orada durun. Önce dikkatimi çeken şu: Hiçbir tıp insanından “nişasta bazlı şekerin zararlı olmadığına, abartı olduğuna” dair bir açıklama gelmiyor. Emin olun böyle bir şey olsa, mısır şurubu üreticilerinin desteklediği bir sivil toplum kuruluşu “duygusal nedenlerle” lobi yapmaya başlamıştı. Demek, mısır şurubu üreticileri kendilerini destekleyecek otorite bulamıyor.
Yine de dün konuyu bilebilecek (biri diyetisyen) iki doktorla konuştum. Şüphe ettiğimi söyledim. “Gerçekten mısır şurubu insan sağlığı için bir tehlike mi” diye sordum. İkisi de şüpheye yer vermeyecek nitelikte “Evet” dedi. “Fruktoz, yani meyve şekeri (ya da mısır şurubu)” dediler ve anladığım kadarıyla şu özeti verdiler:
“Çay şekerine göre daha tatlıdır. Birine 100 derseniz, diğeri 170’tir. Fruktozu sadece karaciğer işleme alır. Yağa dönüşür. Karaciğer yağlanmalarının en büyük nedenidir. Ayrıca halk arasında gizli şeker denilen hastalığın kaynakları arasındadır. Çay şekeriyle yapılmış bir pastanın verdiği doygunluk hissini, mısır şurubuyla yapılan pasta vermez. Doyma hissini ancak çok daha fazla yerseniz alabilirsiniz. Yani nişasta bazlı şekerin şişmanlandırıcı etkisini de unutmayın.”
İşin içine insan sağlığı girdiğinde ekonomik gerekçeler hafif kalıyor. Bu tartışmalarda hangi firmaların ekonomik zarara uğrayacağı anlamını yitiriyor. Eğer içtiğimiz meyve suyunda, kolada, yediğimiz pastada, çikolatada, bisküvide mısır şurubu kullanılıyorsa artık daha dikkatli olacağım. Eve bu tip ürünlerin girmesini önleyeceğim.
***
Mısır ülkesi Amerika bile mısır şurubunun kullanımına yüzde 2 kota getirmiş ise (ki öyle söyleniyor) Türkiye’de bu oranın yüzde 10 olmasını kimse açıklayamaz. Üstelik dün Muharrem Sarıkaya’nın işaret ettiği önemli bir not vardı. TÜİK ve Türkiye Şeker Kurumu verilerine atıfta bulunan Sarıkaya, özetle diyor: Son 10 yılda nüfusumuz yüzde 10 arttı. Milli gelir arttı. Çikolata, bisküvi, kola satışları arttı. Ama resmi yılık şeker üretimimiz son on yılda 4 bin ton azalarak 2 milyon 531 bin tona geriledi. Şeker mi tüketmez olduk? Yoksa artan tüketim, kaçak şeker ve nişasta bazlı şekerle mi kapatıldı?”
Umarım Sarıkaya yanılıyordur...
Bu tartışmalara reklam ve rant kavgası olarak bakmak, sağlıkla ilgili gerçekleri ıskalamak anlamına geliyor galiba.(habertürk)