Bitkisel ürün kullanırken dikkat!


Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Kemal Demirkırkan, doğru kullanılmayan, büyük miktarlarda alınan bitkisel ürünlerin ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğini bildirdi.


Dr. Kemal Demirkırkan, yaptığı yazılı açıklamada, her bitkisel ürünün 'faydalı' ya da en azından 'zararsız' olduğu düşüncesini yanlış bulduğunu belirtti.

Demirkırkan, birçok bitkisel kaynaklı ürünün yıllardır kullanılmakta ve bazı yararları bilinmekle birlikte, bazı bitkisel ürünlerin kullanıcılar üzerinde ciddi yan etkilere neden olabildiğini söyledi.

Hiçbir bitkisel ürünün tedavi amacıyla kullanılan ilaçlar kadar araştırılmadığını kaydeden Demirkırkan, bitkisel ürünlerin insanlar üzerindeki etkilerinin ilaçlar kadar bilinmediğini ifade etti. Demirkırkan, vatandaşlar, hiçbir bilimsel dayanağı olmadığı halde 'kansere çare, felçli hastaları yürüten ürün, damarları açan ürün' gibi reklamları yapılan ürünlere karşı mesafeli durmalarını istedi.Bitkisel ürünler doğru kullanılmadığındasağlıkproblemlerine neden olabileceğini aktaran Demirkırkan, "Son dönemde Afyonkarahisar'da hiçbir bilimsel dayanağı bulunmadığı halde insanları yanlış yönlendiren reklamlar yayınlanmaktadır. İnsanların sağlığı ile oynayan bu kurum ve kuruluşlarla ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü ve diğer yetkilileri de göreve davet ediyoruz." dedi.

CİHAN