Kara pas hastalığına dikkat!

Samsun Tarım İl Müdürlüğü, Türkiye’de görülmeyen fakat komşu ülkelerde buğday alanlarında görülmeye başlayan kara pas hastalığının Ug 99 adlı yeni ırkına karşı üreticileri uyardı.

Tarım müdürlüğününinternetsitesinden yaptığı uyarıya göre buğdayda kara pas hastalığının Ug 99 adlı yeni bir ırkının ortaya çıktığı belirtildi. Henüz Türkiye’de bu hastalığın tespit edilmediği fakat, komşu ülkelere kadar bu hastalığın yayıldığı kaydedildi.

Türkiye’de buğday üretiminin stratejik öneme sahip bir ürün olup komşu ülkelerde görülen hastalığın buğday üretimini ciddi anlamda tehdit ettiğine değinilerek, söz konusu hastalığın ülkemize yayılacağı varsayılarak 2009 yılındaTarımve Köy İşleri Bakanlığı'nca acil eylem planı hazırlandığı ve 4 ayrı çalışma grubunun oluşturulduğu açıklandı. Alınan önlemler kapsamında, bu grup hastalığın izlenmesi, hastalığa dayanıklı çeşitlerin sertifikalandırılması, çiftçiye dağıtılması ve çiftçileri bu hastalıkla ilgili bilgilendirilmesi çalışmaları başlatıldı.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, hastalığa neden olan bu patojenin yayılmasının hava ve rüzgar yoluyla olduğunu ve yüzde 60'ın üzerindeki nemin ise hastalığın gelişmesinde önemli bir etken olduğu ifade edildi. Yetkililer, hastalıkla mücadelede en etkili yönteminin ise "Dayanıklı çeşitlerin tohumluk olarak ekilmesi, sertifikalı tohum kullanılması, kültürel tedbirlerin ve hastalığın tespit edildiği yerlerde ilaçlı mücadelenin yapılması." olduğu belirtildi.


CİHAN