Hangi hastalığa, hangi çay iyi gelir?

Çay, Türk insanının vazgeçilmez içeceklerinin başını çeker. Dallarından binbir zahmetle toplanan yaprakların ince belli bardaklarla bütünleşmesi ise çay keyfini kaçınılmaz kılar.


Ancak son zamanlarda bu çay keyfimize yenileri eklendi. Yeşil çay, siyah çay, nane çayı, papatya çayı bunlardan sadece birkaçı. Daily Mail'de yer alan habere göre hepsi birer şifa deposu olan bu çayların farklı farklı faydaları var. Peki nedir bu çayların faydaları?

Sağlıklı bir yaşamın baş tacı siyah çay: Manganez ve florür bakımından zengin olan siyah çayın sağlığa birçok faydası bulunuyor. Günde 4 bardak siyah çay içmenin kalp krizi riskini azaltması, olumlu etkilerinden biri. Siyah çaya süt eklenerek içilmesi ise günlük kalsiyum ihtiyacının beşte birini karşılıyor. İngiltere'nin Londra Kolej Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, siyah çayın ayrıca kemikleri güçlendirdiğini ve kortizol adı verilen stres hormonu seviyesinin düşmesine yardımcı olduğunu öne sürüyor.

Cildiniz için beyaz çay: Çay filizlerinin en tepe noktasındaki tomurcuk kısmından elde edilen beyaz çay, yüksek oranda antioksidan içerir. Bu da hücrelerin zarar görmesine ve birçok hastalığa yol açan serbest radikallere karşı vücudu korur. İngiltere'nin başkenti Londra'daki Kingston Üniversitesi'nde bir çalışma yürüten araştırmacılar, beyaz çayın ayrıca cildin alt tabakasında bulunan, cildi güçlendiren ve esneklik kazandıran lifleri korumak için yüksek miktarda maddeyi bünyesinde barındırdığını ortaya çıkardı.

Yüksek kan şekerine papatya çayı formülü: Kan şekerinizin yüksekliğinden dert yanıyorsanız papatya çayı tam size göre. Japonyalı bilim adamlarının yürüttüğü bir araştırmaya göre, papatya çayının günlük olarak tüketilmesi, kan şekerinin yükselmesini önlüyor. Bunun yanı sıra, papatya çayının içinde bulunan maddelerin diyabet hastalığı sonucu gözde meydana gelen olumsuz etkileri giderdiği kaydediliyor.

Kilo kontrolü için en ideali yeşil çay: Yeşil çayın zayıflatıcı etkiye sahip olduğu bu kez de Tokyolu bilim adamları tarafından doğrulandı. Günlük olarak yeşil çay içilmesininsağlıkaçısından önemine vurgu yapan bilim adamları, yeşil çayın ayrıca kolesterol seviyesini düşürdüğünü belirtiyor.

Diş sağlığı için oolong çayı: Siyah ve yeşil arası bir renge sahip olan Çin çayı oolong, doğal olarak florür içerdiği için diş minesini kuvvetlendirir. İtalya'daki Napoli Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, siyah çay da diş sağlığı için faydalı; ancak yüksek miktarda kateşin içeren oolong çayı, diş çürümesine karşı daha kilit rol oynuyor.

Hazımsızlık çekenlere nane çayı: Nane çayı, hazımsızlıktan kaynaklanan mide sorunlarına karşı birebir. Akşam yemeğinden sonra nane çayı yudumlamanın sindirim borusundaki adaleleri rahatlattığı belirtiliyor.


ZAMAN