Karda ultraviyole koruyucu etkisi olan gözlükle bakın

Ultraviyole ışınlarını yüzde 90 oranında yansıtan kar, gözde retinaya kadar pek çok katmanda zararlı etki yaratıyor. Uzmanlar karlı havalarda ultraviyole etkili gözlük takılmasını öneriyorKarla kaplı alanlara bakarken ya da araba kullanırken mutlaka ultraviyole koruyucu etkisi olan güneş gözlüğü ile gözlerin korunması gerektiği belirtildi. Prof. Dr. İzzet Can, soğuk hava ve beyaz kar örtüsüne bakmaktan dolayı gözlerde oluşabilecek rahatsızlıkların yanı sıra enfeksiyonların da göz sorunlarına yol açtığını açıkladı. Prof. Can, “Bu aylarda genellikle kar ve soğuk hava, enfeksiyon hastalıklarında artışa yol açar. Hastalıklar da gözü etkileyebilir. Bu durumda kuvvetli çapaklanma, ışık hassasiyeti türü belirtiler eklenebilir. Soğuk hava ve kar göz sağlığı açısından riskli bir dönemdir” diye konuştu.

IŞINLAR RETİNADA ZARARLI

Karın, ultraviyole ışınlarını yüzde 88 oranında yansıtan önemli bir risk faktörü olduğunu anlatan Prof. Dr. Can şöyle devam etti: “Bilindiği gibi kısa dalga boylu enerjisi yüksek ışınlar, gözde konjonktiva tabakasından retinaya kadar birçok katmana zarar verebiliyor”

SÜRÜCÜLER RİSK ALTINDA

Prof. Dr. İzzet Can ultraviyole ışınları şöyle tanımladı: İnsanoğlu, 450-760 nm. arasında dalgaboyuna sahip ışınları görebiliyor. Işığını gözle göremediğimiz 400 nm. ve altındaki dalga boyuna sahip bölümü ‘ultraviyole’ ya da Türkçe deyişle ‘mor ötesi’ ışınlar vücut için direk kanserojen etkilerinin yanında, gözde konjonktiva zarında et yürümelerine (pterjium), korneada ‘keratit’lere, lens’de katarakt’a, retina ve makulada sarı nokta hastalığına, yaşa bağlı makula dejeneresansı ve makula deliklerine yol açabiliyor. Bu nedenle özellikle karla kaplı alanlara bakarken, bu tür ortamlarda araba kullanırken mutlaka ultraviyole koruyucu etkisi olan bir güneş gözlüğü ile gözlerimizi korumamız gerekir.

Kuru göz hastalığı yaşlıları vuruyor

Kış şartlarının gözle ilgili olarak olumsuz etkilediği diğer bir konu göz dış yüzeyinin kuruluk şartlarından etkilenmesi olduğuna dikkat çeken Can, şöyle devam etti: “Kuru iklim ve düşük nem şartları gözyaşının gözden buharlaşarak uzaklaşmasını hızlandırır. Özellikle yaşlı ve hanım yaş grubu bu sorundan daha fazla etkilenir. Bu dönemlerde ev içi ortamında soğuk buhar makineleri ile nem oranının arttırılması ya da hiç olmazsa kalorifer üstlerine kap içinde su konulması veya vazoda çiçek bulundurulması yararlı olacaktır. Kuru göz hastalığı bulunan kişilerin bu dönemlerde kullandıkları suni gözyaşı damlalarını arttırmaları da önerilmektedir.• CİHAN