Tüberkülozlu hastalara, HIV testi yapılacak

Sağlık Bakanlığı, hastaların rızasına bağlı olarak, tüberkülozlu kişilere HIV testi yapacak.


Sağlık Bakanlığı Verem Savaşı Dairesi Başkanı Hamza Bozkurt, tüberkülozun HIV ile birlikte olduğunda çok ağır seyrettiğine dikkat çekerek, "HIV testinin tüberkülozlu hastalarda yapılması, tedaviyi de yönlendireceğinden yararlı olacaktır." dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun imzasıyla, Tüberkülozlu Hastalarda HIV Tanı Testi Yapılması konulu bir genelge yayımlandı. Genelgeye göre, bundan sonra tümsağlıkkurum ve kuruluşlarında tüberküloz tanısı alan hastalara ilgili hekim tarafından bilgilendirme yapılıp, onay alındıktan sonra HIV-ELISA tanı testi yapılacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakanlık Verem Savaşı Dairesi Başkanı Hamza Bozkurt, "Tüberküloz, HIV ile birlikte olduğundahastalıkağır seyrediyor ve tedavisi normal tüberkülozlu hastalara göre oldukça zorlaşıyor. HIV'li hastalarda tüberküloz birlikteliği olduğu zaman, çok ağır seyreden bir form oluşuyor. Bunun önceden bilinmesi tedavinin buna uygun olarak düzenlenmesini sağlayacak, daha etkin tedavi mümkün olacaktır." dedi.

HIV'in bağışıklık sistemini çökerttiğini söyleyen Bozkurt, " Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünyada insanların üçte birine yakını belki daha önce tüberküloz bakterisi ile karşılaşmış ancak vücut onu yenmiş durumda, vücut direncini kıran, bağışıklık sistemini çökerten bazı hastalıklarda bakteri hastalık yapabilecek duruma gelmektedir. Belki bu kişilerin bundan bu durumdan haberi bile yok. Bu insanlar (HIV de bağışıklığı zayıflatan bir hastalık), HIV ile karşılaştıkları zaman tüberküloz ortaya çıkabiliyor. Tüberküloz ile HIV olduğunda tablo ağırlaştığından; HIV testinin tüberküloz hastalarına yapılması, tedaviyi de yönlendireceğinden yararlı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Bozkurt, HIV testinde gizliliğin esas olduğunu ve hastaların rızasının alınacağını da ifade etti.


CİHAN