Nöroloji Derneği: Deneyin Askere kötü etkisi yok


Türk Nöroloji Derneğinin, GATA'da tedavi gören bazı askerlerin bilimsel deneylerde kullanıldığı iddialarına ilişkin açıklama yayınladı.Türk Nöroloji Derneğinin, GATA'da tedavi gören bazı askerlerin bilimsel deneylerde kullanıldığı iddialarına ilişkin açıklamasında, iddiaya konu Transkranyal Manyetik Stimülasyon'un (TMS), kafatası üzerinde manyetik alan yaratarak beynin uyarılması prensibine dayanan bir yöntem olduğu belirtildi.
Açıklamada, 'İyi tarif edilmiş metodolojik sınırlar dahilinde kullanıldığında, yöntemin canlı üzerinde bilinen bir olumsuz etkisi yoktur' görüşüne yer verildi.
Türk Nöroloji Derneği, GATA'da tedavi gören bazı askerlerin bilimsel deneylerde kullanıldığı iddiaları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
İddialara konu Transkranyal Manyetik Stimülasyon'un (TMS), kafatası üzerinde manyetik alan yaratarak beynin uyarılması prensibine dayanan bir yöntem olduğu bildirilen açıklamada, şöyle denildi:
'Bu yöntem, 1987'den beri gerek motor sistem hastalıklarında tanı amacıyla, gerekse çeşitli nörolojik veya psikiyatrik hastalıkların nedenlerini ortaya koyabilmek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Epileptik olduğu bilinenlerde ve kalp pili bulunanlarda kullanılması önerilmez. Bilim dünyasınca genel olarak iyi tarif edilmiş metodolojik sınırlar dahilinde kullanıldığında, yöntemin canlı üzerinde bilinen bir olumsuz etkisi yoktur.'

AA