Stresi yatıştırmanın yolları

Stresten uzak bir hayat sürmek mümkün değil ama onunla başa çıkmanın yollarını öğrenebilirsinizDr. Hasan İnsel
Gevşeme teknikleri, strese karşı verdiğimiz olumsuz yanıtları azaltarak daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmamıza yardımcı oluyor. Bu teknikler stres yönetiminin temeli sayılabilir. Şunu hemen belirtelim ki, burada gevşemeyle kastettiğimiz bir hobiyle uğraşarak zihnimizi dinlendirmek değil. Gevşeme, öğrenildiğinde ve bilinçli şekilde uygulandığında hayatın vücut üzerindeki yüklerini azaltan bir rahatlama tekniği. Gevşeyerek stresle ilgili durumların etkisini hafifletmek, sağlığımız için inanılmaz yararlar sağlar. Vücudun ve ruhun gerildiği durumlarda gevşeyebilmenin önemini ve yolunu bilmelisiniz.
Gevşeme egzersizleri
* Kalp hızını normale döndürür
* Kan basıncını düşürür
* Solunum hızını yavaşlatır
* Oksijen gereksinimini azaltır
* Büyük kaslara kan akımını artırır
* Kas gerginliğinin azaltır.
Gevşeme teknikleri ayrıca genel sağlık durumunda da olumlu değişimlere yol açıyor:
* Baş ve sırt ağrısı gibi fiziksel semptomlarda azalma
* Öfke ve düş kırıklığı gibi duygusal yanıtlarda azalma
* Daha çok enerji
* Konsantrasyonda ve sorun çözme yeteneğinde artış
* Günlük aktivitelerde verimlilik

Gevşeme tekniklerini; doktorlardan, tamamlayıcı tıp uzmanlarından, eğitmenlerden ve psikotera- pistlerden öğrenmelisiniz. Kendi kendinize okuyarak öğrenceğiniz teknikler çoğu zaman uzmanının öğretip, uygulattığı kadar başarılı olamıyor.
Gevşeme tekniklerinin ortak noktası, dikkatinizi yatıştırıcı bir şeye odaklamak ve vücudunuzun daha çok farkına varmak. Bazıları nefese, bazıları hoş görüntülere, bazıları tek tek kas guruplarını gevşetmeye ve bazıları da çok daha değişik tekniklere odaklanır.
Hangi tekniği seçtiğiniz önemli değil. Önemli olan, seçtiğiniz tekniği düzenli olarak uygulamak. Gevşeme, stres durumunun kontrolden çıkmasını tamamıyla önleyebilir.

Pratik uzmanlaştırır
Gevşeme tekniklerinin birer beceri olduğunu hatırlayın. Her beceride olduğu gibi, gevşeme yeteneğiniz de uygulamayla birlikte artacaktır. Sabırlı olun. Stresin vücudunuzdaki olumsuz etkisini azaltmak için motivasyonunuzu koruyun ve hayatınızda daha büyük bir huzur duygusu yaşayın. Gevşeme tekniklerini uygulama konusunda geliştikçe, bunları otomatik olarak stresli durumlarda uygulamaya başlayıp, eskiden sizi rahatsız eden bir durumun aslında hiç sorun yapmaya değmediğini göreceksiniz.
Son olarak önemli bir noktaya değinmek gerek. Seyrek de olsa bazı kişiler gevşeme egzersizleri sırasında duygusal sıkıntı ve rahatsızlık hissedebilir. Eğer gevşeme egzersizleri sırasında duygusal sıkıntı yaşıyorsanız, egzersizi yapmayı durdurun ve bir uzmanla görüşün.(milliyet)