Cizre'de bir ilk


Terör ve toplumsal olaylarla sık sık Türkiye gündemine gelen Şırnak'ın Cizre ilçesi bu defa sağlık alanında bir ilkle gündeme geldi.

Terör ve toplumsal olaylarla sık sık Türkiye gündemine gelen Şırnak'ın Cizre ilçesi bu defa toplumsal olaylarla değil Cizre Devlet Hastanesi'nde başarılı bir şekilde gerçekleşen beyin ameliyatı ile gündeme geldi.

Cizre Devlet Hastanesi'nde ilk defa beyin tümörü ameliyatı yapıldı. Şırnak'tan Cizre Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Polikliniği'ne baş ağrısı ve sağ tarafında kuvvetsizlik şikayetleri ile müracaat eden 68 yaşındaki Ömer Gülenç'e hastanede yapılan ameliyat ile beynindeki tümör başarılı bir şekilde alındı. Beynindeki kötü huylu Tümör nedeni ile felç riski ile karşı karşıya olan, baş ağrısı ve sağ tarafında kuvvetsizlik şikayetleri ile hastaneye başvuran 68 Yaşındaki hasta Cizre'de ilk defa yapılan Tümör ameliyatı ile beynindeki tümör başarılı bir operasyonla alınırken, hasta yakınları ise hastalarının hayati tehlikeyi atlatmasından dolayı büyük bir sevinç yaşadı. Cizre'de ilk defa yapılan Tümör ameliyatını gerçekleştiren Cizre Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Murat Sili, baş ağrısı ve sağ tarafında kuvvetsizlik şikayetleri ile hastaneye müracaat eden Ömer Gülenç, yapılan muayene ve MR çekiminde 'sağ paryetelde glial kitle' tespit edilmesi üzerine hastanın durumu ile ilgili hasta yakınlarına bilgi verildikten sonra hastanın acil operasyona alındığını söyledi. Gülenç, "Hastanemizde ilk defa gerçekleşen Ameliyatta hastanın beynindeki tümör tamamen çıkartıldı ve çıkartılan tümör patoloji'ye gönderildi" dedi.

Bu tür ameliyatların zorlu geçtiğini ifade eden Opr.Dr Murat Sili, bu ameliyatı yapmadan önce çok tereddüt ettiklerini ancak hastanın da kendilerine güvenerek ameliyat için zorluk çıkarmadığını söyledi.

68 yaşındaki babasının Cizre'de başarılı bir ameliyat sonrası sağlığına kavuşmasından dolayı mutlu olduğunu dile getiren Davut Gülenç, öncelikli olarak bu ameliyatı gerçekleştiren Opr.Dr.Murat Sili vehastaneçalışanlarına teşekkür ettiğini söyledi. Gülenç, "Babamın ameliyatı başarılı geçti. Ameliyatın burada yapılmasına çok sevindik. Başka illere, Ankara'ya, Diyarbakır'a gitmektense burada evimizin kapısında ameliyatı yaptırdık. O yüzden çok mutluyuz" dedi. Hastane Müdür Yardımcısı Sabgatullah Anmal ise, Cizre Devlet Hastanesi'nin konumu açısından şu an bölge hastanesi konumunda olduğunu söyledi. Hastanemizde görev yapan doktorların büyük bir özveri ile çalışıp elini taşın altına koyarak bölge insanına en iyisağlıkhizmetini sunmaya çalıştıklarını belirten Anmal, "Daha önceki yıllarda Ömer amca gibi hastalığı ciddi olan hastalar batı illerinde doktor doktor, hastane hastane, il il geziyordu. Ancak burada yapılan başarılı ameliyatlar sayesinde artık hastalar batı illerine gitmiyorlar. Ömer amcanın kendi memleketinde evinin kapısında ameliyat olduğu gibi. Bu anlamda öncelikli olarak bu tehlikeli ameliyatı başarılı bir şekilde yapan hocamıza teşekkür eder hastanemizde tedavi olan ve yatan bütün hastalara da acil şifalar dilerim" dedi.


İHA