Çocuk hangi durumlarda şımarık olur?Sofrada olan yemeklerden hangisini yiyeceği çocuğun tercihine bırakılabilir ama...Samanyolu Haber Televizyonu'nda yayınlanan Pozitif Hayat programına misafir olan Uzman Psikolog Bihter İyidir, özgürlüğün sınırları ve çocukların ne zaman şımarık olacağına dair anne babalara çok önemli tavsiyelerde bulundu.

Programda, insanlara yıllarca büyüklere saygı küçüklere sevgi şeklinde öğretildiğini, bunun doğrusunun küçüklere sadece sevgi değil saygının da olması gerektiği, bunun yanında büyüklere de saygı ve sevgiyle beraber, saygıdan bahsederken bunun mutlaka onlarla aynı şeyi düşünmek demek olmadığı ifade edildi. Uzman Psikolog İyidir; her gencin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda tercihlerde bulunmayı hak ettiğini belirtti.

Program sunucusu Uzman Psikolog Orhan Gümüşel de çocuklara ve gençlere verilen hakların denetim mekanizması olmazsa sorunlara yol açabileceğini söyledi. Uzman Psikolog Bihter İyidir ise bu konuda sınırın olması gerektiğini çocukların fikrini beyan etmesine fırsat vermek ile ailenin bütün kararlarını çocukların isteklerine göre almanın farklı şeyler olduğunu belirtti. İşte bu noktada sınır konulmazsa çocukların şımarık olabileceğini, mesela sofrada var olan yemeklerden hangisini yiyeceğini çocuğun tercihine bırakılabileceğini fakat, o anda orda olmayan bir şey istediğinde de kalkıp onu yapmanın çocukları şımarttığını bunun doğru olmadığını vurguladı.


İzlemek için tıklayınız...
SAMANYOLU HABER TV