Çocukları vicdanları ile terbiye edinUzman Pedagog Adem Güneş, ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken şiddet yerine vicdan unsuru üzerinde durmalarını tavsiye etti.İslamiyet'te şiddete yer olmadığını ifade eden Güneş, bu konuda Hz. Muhammed(sav)'in örnek alınması gerektiğini dile getirdi.

Konya'da Çalışan Bayanlar Sağlık Eğitim ve Kültür Derneği (ÇABASED) tarafından bir düğün salonunda düzenlenen 'Kur'an ve Sünnet Işığında Gençliğin Problemleri ve Çözüm Yolları' konulu programda konuşan Güneş, anne ve babaların çocukları yetiştirirken hassas davranmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Güneş, "Ebeveynler, gençlerin yetişme döneminde duygusallığa yer vermedikleri zaman, pişman olacakları bir durumla karşılaşabilirler. Terbiye konusunda şiddet yerine vicdan üzerinde durulmalıdır." dedi.

Çocuklarda kişiliğin, ergenlik çağından sonra oluştuğuna dikkati çeken Uzman Pedagog Güneş, bu dönemden sonra anne ve babanın yaptığı kötü izlenimlerin , çocuklarda kalıcı sorunlara yol açabileceğini vurguladı.

Çocukların yaşları dolayısıyla duygusal olduğunun altını çizen Güneş, "Gençlerimizi değerlerimize göre eğitmeliyiz. Dini hassasiyetlerimizi göz önünde bulundurmalıyız. Efendimiz(sav)'in çocuklara yaklaşımının nasıl olduğunu iyi kavradığımız zaman, en iyi yetiştirme yöntemine sahip olacağımızı unutmayalım." tavsiyesinde bulundu.


CİHAN