ALMANYA’DA EHEC virüsü hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Ülke çapında EHEC virüsünden şikayetçi olanların sayısı 500’e, durumu kritik olanların sayısı ise 138’e yükseldi. ARD televizyonunun sabah programına katılan Hamburglu doktor Susanne Huggett, “Araştırmalarımız daha sonuçlanmadı. Ama bakterilerin kantin ve restoranlarda bulunan salata bölümlerinden yayıldığına dair kuvvetli delillerimiz var” dedi.
ETLERİ İYİ PİŞİRİN

UZMANLAR, etlerin çok iyi pişirilmesi veya kızartılmasını tavsiye ederken, nasıl bir ortamda hazırlandığı bilinmeyen çiğ sebze yemeklerinin yenilmesinden kaçınılmasını istedi. Ayrıca bebekli ailelerin çocukların bezlerini değiştirirken mümkün olduğunca dikkat etmesi gerektiği belirtildi.
1970’Lİ YILLARDA GÖRÜLMÜŞTÜ

Uzmanlar, EHEC virüsünün ilk olarak 1970’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde görüldüğünü belirterek, “Hamburgerlerdeki etin tam pişmemesi nedeniyle binlerce insan kanlı ishal ve kusma şikayetiyle hastanelere akın etmişti” diye konuştu. Virüsün daha sonra 1996 yılında Japonya’da görüldüğü ve 10 bin kişinin yakalandığı hastalıktan üç kişinin öldüğü kaydedildi.

FRANKFURT