İyot yetersizliği gelişim geriliğine sebep oluyor


İyot eksikliği önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden biri olduğu ve bunun anne karnında başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz olarak etkileyen hastalıklar içinde yer aldığı belirtildi.
Sinop İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, iyot yetersizliğinin en olumsuz ve yıkıcı etkilerinin gözlendiği risk grupları doğurganlık çağındaki kadınlar, gebeler, bebekler ile çocuklar olduğu vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:

"Bebek ve çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, zeka düzeyinin akranlarına göre en az 13,5 puan daha düşük olması, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalma, gebelerde düşük ve ölü doğum riskinde artma ve her yaşta guatr, iyot yetersizliğinin oluşturduğu önemlisağlıkproblemlerinden sadece birkaçıdır. Ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliği hastalıkları ve bu hastalıkların yol açtığı sağlık problemlerinin önlenmesi amacıyla güvenli ucuz ve etkili bir yol olan iyotlu tuz kullanımı ülkemizde 1968 yılında başlayan tuzun iyotlanması çalışmaları ve 1994 yılında başlayan ulusal "İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Ve Tuzun İyotlanması Programı" ile hız kazanmıştır. İyodun önemini gündeme getirmek amacıyla, Haziran ayının ilk haftası "İyot Yetersizliği Hastalıkları Haftası" olarak belirlenmiştir."

İl Sağlık Müdürlüğü AÇSAP Şubesi tarafından Durağan ve Boyabat ilçesinde halkı bilgilendirme eğitimleri düzenlendiği ifade edildi.


CİHAN