Dünyada ilk kez yapıldı


Kayseri'de, dünya'da ilk kez göbek deliğinden girilerek kasık fıtığı ameliyatı gerçekleştirildi.


17.Haziran.2011,14:40:08


Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekim Yardımcısı ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Küçük ve ekibi tarafından tekrarlayan kasık fıtığı, toplam 15 hastanın göbek deliğinden açılan tek kesi ile kasık bölgesindeki fıtık yama (mesh) kullanılarak tamir edildi.

Kısaca Single Incision Laparoscopic Surgery-Tek kesi ile laparoskopik Cerrahi (SİLS) adı verilen yöntemi Türkiye'de ilk uygulayanlardan olan Prof. Küçük, "Kasık fıtıkları en sık yapılan genel cerrahi ameliyatlarından biri olmasına karşın, anatomik anlaşmazlıklarla dolu çok ilginç bir konudur. Nedeni de kasık bölgesinin anatomisinin, karışık yapılardan oluşması ve bu bölgedeki oluşan yüksek basınçtır." dedi.
Prof. Dr. Can Küçük, şu bilgileri verdi: "Kasık fıtıkları yama ile gerdirmesiz olarak onarılabilir veya yırtığın olduğu yer eski yıllarda olduğu gibi dikilip onarılabilir. Birinci yöntem yani yama ile gerdirmesiz onarım tüm dünyada yaygın kabul gören ve uygulanan tedavi biçimidir. Buna karşılık hala dikişli onarımı yapan cerrahlar ve klinikler hem ülkemizde hem de dünyada vardır. Hastanın kendi dokularının birbirine dikilmesi ile yapılan onarımlardan sonra fıtığın tekrar etme (nüks) oranı yüzde 20 gibi kabul edilemez düzeye yükselebilmektedir. Dikiş ile yapılan onarımlar, dokularda yaralanmaya neden olup, bir sonraki nüks için zayıf bölgeler hatta yırtıklar oluşturur. Dolayısıyla, dikişli onarımın daha sık kullanıldığı geçmiş dönemlerde, aynı hastanın 4-5 kez aynı taraftan ameliyat olduğuna şahit olurduk. Plastik yama (mesh) kullanılarak yapılan fıtık ameliyatlarının nüks oranı ise ameliyatı yapan ekibin tecrübesine bağlı olarak yüzde 1-10 arasında değişmektedir."

Can Küçük, tekrar eden kasık fıtıkları için daha önce defalarca uyguladığımız laparoskopik fıtık ameliyatını dünyada yeni yeni başlayan SILS metodu ile yapmayı planladıklarını belirtti. Küçük, "Böylece SILS yöntemi ile dünyada ilk kez olarak fıtık ameliyatını Nisan 2009 yılında uyguladık. Bir yıllık süreçte toplam 15hastalıkbir seri oluşturduktan sonra, 1 yıllık takip sonrası bu vakalarımız ABD'de yayınlanan ve tıp alanındaki en itibarlı laparoskopik cerrahi dergilerinden biri olan "Surgical Endoscopy" dergisinin Mayıs 2011 sayısında "Dünyada nüks fıtıklarda SILS ile yapılan ilk vaka serisi" olarak yayımlandı. SILS yöntemi, göbek deliğinden uygulanıyor. Göbek deliğinin içinde kalan ve dışarıdan bakınca görülmeyen iki santimlik minik bir kesi açılarak ameliyat aletleri bu delikten sokuluyor ve ameliyat gerçekleştiriliyor. Ameliyat sona erdiğinde göbek deliği kapatılarak, kesi izinin görülmediği ve hastanın konfor ve estetik yönden memnun kaldığı ideal durum oluşmaktadır." diye konuştu.
Tek delikten laparoskopi yönteminin başlıca olumlu yönlerini aktaran Küçük, şöyle konuştu: "Ameliyat, göbeğin içinden yapılan bir kesi ile olduğu için ameliyat sonrası kesi izi görülmüyor, göbek içerisinde var olan iz de göbek tarafından maskeleniyor yani hastanın ameliyat geçirip geçirmediği belli olmuyor, ayrıca klasik laparoskopide dört-beş delik açıldığında hasta bu deliklerin ağrısını yaşıyordu. Şimdi ise bu ağrı en aza indirilmiş oluyor, dolayısı ile günlük hayata ve işe daha erken geri dönülüyor. Sonuç olarak daha önce fıtık ameliyatı olmuş ve fıtığı tekrar etmiş hastalarda SILS yöntemi ile fıtık ameliyatını tavsiye etmekteyiz. Bu ameliyatı tavsiye ettiğimiz bir başka hasta grubu ise iki taraflı kasık fıtığı olanlar. Bu hastalarda iki kasık bölgesine ayrı ayrı kesi yapmak yerine göbekten girilen tek delikten her iki tarafın ameliyatını da yapmak mümkün olmakta."

(CİHAN)