Ceninden kök hücre!


Kısırlık tarihe mi karışıyor!


FARE ceninlerinden alınan kök hücreler, yumurta ya da sperm haline gelen hücre öncülerine dönüştürüldü. Japonya’daki Kyoto Universitesi’nden bilimadamları, embriyodan aldıkları kök hücrelerle, labotatuvar ortamında sağlıklı fare spermleri geliştirdi. Reuters haber ajansının haberine göre , bu yöntemin erkeklerde kısırlığın tedavisi için umut olması bekleniyor.

Sonuçları Cell (Hücre) adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmanın rejeneratif tıpta (yenileyici tıp) kök hücre kullanımında önemli bir adım oluşturabileceği kaydediliyor. Kök hücreler, vücudun ana hücreleri. Bu hücreler aynı zamanda tüm hücreler ve dokuların kaynağı. Zira kök hücreler, farklı türdeki hücrelere dönüşebiliyor ve çoğalabiliyor. Uzmanlar, kök hücrelerden yararlanarak kanser ve diyabet gibi hastalıkları ve bozuklukları tedavi etmeyi umuyor.

Kyoto Universitesi’nden uzmanlar, fare ceninlerinden kök hücreler alarak bunları yumurta ya da sperme dönüşebilen hücre öncülerine dönüştürdüler. Daha sonra bu hücre öncüleri, kısır erkek farelerin testislerine yerleştirildi. Sonradan bu farelerde sağlıklı sperm üretimi başladığı tespit edildi. Kyoto Üniversitesi Anatomi ve Hücre Biyolojisi bölümünden Prof. Mitinori Saitou, “Spermler testisten alınarak yumurtalarla döllendirildi. Döllenmeden sonra iki grup embriyo geliştirdik ve bunları taşıyıcı annenin rahmine yerleştirdik. Sağlıklı fareler doğdu ve bunlar normal olarak üremeye devam ettiler” dedi. Prof. Saitou Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, bu araştırmanın insanlarda kısırlığın tedavisi için ışık tutabileceğini söyledi.

habertürk