İzmir'de kuduz paniği!


Karantina ilan edildi!


İzmir'de, daha önce bir çocuğu ısıran köpeğin kuduz çıkmasının ardından karantina ilan edilen Hatay semti Güzelyalı Parkındaki sahipsiz köpekler, müşahede altına alınmak üzere toplandı.

Konak ilçesi Hatay Semti Güzelyalı Parkı'nda 4 Ağustos'ta 14 yaşındaki O.K'yi ısıran köpeğin kuduz çıkması üzerine, Mithatpaşa 967 numaranın 10 kilometre çevresinde karantina ilan edildi. Karantina bölgesindeki olayın yaşandığı parkta Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri sahipsiz köpekleri topladı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin de bölgedeki evcil hayvan mağazalarındaki aşı kayıtlarını dikkate alarak aşılama çalışması başlattığı öğrenildi.

Sahipsiz köpekleri toplamak üzere parka gelen Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri önce uyuşturucu iğnelerle köpekleri uyuşturdu. Köpekler genel kontrolleri ve aşıları yapılmak üzere Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne götürüldü. Çalışma hakkında vatandaşları bilgilendiren belediye görevlileri, köpeklerin müşahede altına alınmak üzerine toplandığını, genel kontrollerinin ve aşılarının yapılacağını, durumlarına göre bazılarının alındığı yerlere bırakılacağını, bazılarının da barınaklara götürüleceğini kaydetti. Köpeklerin toplama işlemi sırasında çevredeki vatandaşlar da ekiplerin çalışmasına destek verdi.

Güzelyalı sakinlerinden Tanju Akkaya, parkta 15 - 20 kadar sahipsiz köpek olduğunu, vatandaşları, özellikle de çocukları korkuttuğunu, hayvanların zaman zaman saldırganlık gösterdiğini söyledi.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyesi 2 kadın hayvansever, belediye ekiplerine toplama işlemi sırasında tepki gösterdi. Vatandaşların hayvanseverlere tepki göstermesi üzerine hayvanseverlerle vatandaşlar arasında da zaman zaman tartışmalar yaşandı. HAYTAP üyesi Sibel Altun, hayvanların itlaf edileceğini iddia etti.

AA muhabirinin görüştüğü İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri de karantinanın aşılamaya yönelik olduğunu vurgulayarak, bölgede büyükbaş ya da küçük baş hayvan sevkıyatı yapılmayışının bir avantaj olduğunu ifade etti. Yetkililer, ekiplerin sahipli hayvanlara yönelik aşılama çalışmasını yapacağını, bu konuda bölgedeki evcil hayvan mağazalarının kayıtlarından faydalanacaklarını, çalışmaların başladığını bildirdi.

-BİR ISIRMA VAKASI DAHA-
Öte yandan, bölgede bir gencin daha sahipsiz köpek tarafından ısırıldığı öğrenildi. AA muhabirinin görüştüğü 24 yaşındaki Sinan Zincircioğlu, dün gece Mithatpaşa 402 numara yakınındaki otoparka otomobilini bıraktıktan sonra eve giderken bir grup köpekle karşılaştığını, köpeklerden birinin kendisini ısırdığını söyledi. Alsancak Devlet Hastanesi'ne gittiğini, tetanos aşısı vurulduğunu anlatan Zincircioğlu, daha sonra Konak'taki Kuduz Tedavi Merkezi'ne yönlendirildiğini belirtti.

Ailenin haber vermesi üzerine gelen belediye ekipleri, gencin kendisini ısıran köpeği teşhis edemediği için bir şey yapamayacaklarını aktardı, gence her ihtimale karşı kuduzla ilgili tam tedavi görmesi gerektiğini söylendi.

İzmir'de dün, 4 Ağustos'ta 14 yaşındaki O.K'yi ısıran ve bir süre sonra ölen sahipsiz köpeğin, Ankara'da yapılan testlerde kuduz olduğu kesinleşmiş, olayın geçtiği bölgede karantina ilan edilmişti.


habertürk