Doktora şiddet devam ediyor!


Bu kez üç hekimin şiddet gördüğü iddia edildi...


İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yakın zamanda 3 önemli doktorun şiddete maruz kaldığını bildirdi.

Kızılay, kurumda düzenlediği basın toplantısında, merkezlerinin her hafta bir başarıyla, yeni bir uygulamayla kamuoyunun karşısına çıktığını söyledi.

Ancak bu kez merkezde yakın zamanda önemli başarılara imza atmış 3 hekimin hasta yakınları tarafından şiddete maruz kalmaları olayını kamuoyuyla paylaşma ihtiyaçları duyduklarını ifade eden Kızılay, daha önce beyin cerrahisinden ve ortopediden bir doktorun şiddete maruz kaldığını, dün de kadın doğum polikliniği hekimlerinden birinin hasta yakını tarafından yumruklu fiziksel tacizini yaşadığını ileri sürdü. Kızılay, olayın savcılığa intikal ettiğini, kurumsal olarak da bu süreci takip edeceklerini söyledi.

Doktorların ve merkez çalışanlarının büyük bir özveriyle, hasta haklarını en üst düzeyde tutarak görev yaptıklarını vurgulayan Kızılay, ''Ancak bu olaylar bizleri incitmiş, canımızı yakmıştır. Yakın zamanda yaşanan bu 3 olay moralimizi bozmuş, motivasyonumuzu azaltmıştır'' dedi.

Kızılay, şiddetin tıp merkezinde bir kez daha yaşanmaması için kurum olarak ellerinden gelen tedbiri alacaklarını, çalışanlarının haklarını sonuna kadar koruyacaklarını, ancak hekimlere yönelik şiddet konusunun siyasiler, yerel yönetimler, kanaat önderleri ve toplumun da duyarlı olmasını istedi.

habertürk