Bel ağrısına kolay çözümler


Sürekli hareketsiz kalan ya da yanlış duruş bel ağrısına neden olur. Peki ne yapılmalı?


Kasların tembelleşmesi ve esnekliğini kaybetmesi günlerinizi zindan edebilir. Bu nedenle vücudun elastikiyetini geri kazanması gerekir. Bel ve karın kaslarını çalıştırmadığınız müddetçe bel ağrılarından kurtulmanız mümkün olmayacaktır.

-Zorlu bir fiziksel aktivite öncesinde vücudun esnetilmesi çok önemlidir.

-Milliyet'te de yer alan habere göre, dik ve rahat oturmaya önem gösterin. Ayakta dururken kilonuzun ayaklarınıza eşit şekilde dağılmasını sağlayın.

-İşte ya da evde çalışma masanızın boyunuza uygun olup olmadığını kontrol edin.

-Sandalyenin bel kısmını destekleyici yastık ile sabitleyebilirsiniz. Bu sayede omurganız olması gereken şekilde korunacaktır.

-Uyurken omurganızdaki eğrilmeleri engellemek için yan tarafınızda uyuyun. Yatağınız veya uyuduğunuz yüzeyin sert olmasına özen gösterin.

-Sizin için ağır nesneleri kaldırmamaya dikkat edin. Kaldırmanız gerekiyorsa sağ ve sol el ile değil iki elinizle kaldırın. Hafif dizlerinizi kızın ve karnınıza doğru çeker şekilde kaldırın.

-Düzenli beslenmeye özen gösterin. Vücudunuz ve kemiklerinizin sağlığı beslenme düzeninize bağlıdır. Kemik gelişimini destekleyici kalsiyum, fosfor gibi mineralleri doğru oranlarda aldığınızdan emin olun.

-Sigara içiyorsanız bırakın. Sigara kan akışını yavaşlatır ve bu nedenle omurga disklerinde soruna yol açar.


habertürk