Obezite küresel krize dönüşüyor!


Amerika’da her üç kişiden biri obez; İngiltere'de 2030'da 11 milyon obez olacak!


OBEZİTE, Amerika Birleşik Devletleri’nde en ciddi sağlık sorunlarından biri. Kalp rahatsızlığı, felç ve diyabetin de aralarında bulunduğu 30’dan fazla hastalığı tetikleyen obeziteden mustarip olanların sayısı her yıl katlanarak artıyor.

YÜZDE 33.8’İ OBEZ
Trust for America’s Health tarafından açıklanan raporda, ülke genelinde 28 eyalette obezite oranının yükselmeye devam ettiği ortaya çıktı. Rapora göre, ülke genelinde aşırı şişmanlık sorununun en yoğun görüldüğü ve sürekli olarak arttığı eyalet Mississippi. Yetişkin nüfusunun yüzde 33.8’inin aşırı kilolu olduğu eyalette; yüksek tansiyon ve şeker hastalığının en yoğun şekilde görüldüğü ifade edildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdilerde sağlık harcamalarının dörtte birinden fazlası obezite sorunuyla ilgili.

4 YENİ EYALET
Geçtiğimiz yıl 4 eyalette; Mississippi, Alabama, Tennessee, West Virginia’daki yetişkin nüfusun yüzde 30’un üzerinde aşırı kilolu olduğunu ortaya koyan araştırmanın bu yılki sonuçlarına göre 4 yeni eyalet de yüzde 30 oranını geçti. Louisiana, Oklahoma, Kentucky ve Arkansas, yetişkin nüfusunun yüzde 30’u aşırı kilolu olan eyaletler arasına katıldı.

11 MİLYON OBEZ OLABİLİR
Bilim adamları 2030 yılında obez kişi sayısının İngiltere'de 11 milyonu geçeceğini bildirdi.
Uzmanlar sorunun dünya çapında büyük bir kriz olduğunu ancak yavaş yavaş ilerlediği için kimsenin farkında olmadığını belirtti. Obezitenin sonuçları ise hem maddi hem manevi yıkıcı. Japonya ve Çin'de her 20 kişiden biri obez, Hollanda'da her 10 kişiden biri obez, ve İngiltere'de her 4 kişiden biri obez. Uzmanlar sorunun gelişmiş ülkelerin sorunu olmaktan çıkıp az gelişmiş ülkeleri de etkisine altına aldığını belirtti.

habertürk