Bayram geliyor, hazır mısınız?


Ramazan bitti bitiyor. Bayrama sayılı gün kaldı. Ailece, sevdiklerimizle bir araya geleceğimiz sağlıklı ve lezzet dolu sofralar için tavsiyelerimize kulak verin. Taylan Kümeli yazdıBAYRAMLAR, düğünler, yılbaşı ve doğum günü gibi özel günler aile ve sevdiklerin bir araya geldiği özel günler hepimiz için çok keyiflidir. Bu değerli birliktelikleri daha anlamlı hale getirmek için kişiler binbir telaşa girer, giyecekleri kıyafetlerden yenecek yemeklere kadar özenilir. Bu dönemi kilo ve sindirim sorunları yaşamadan geçirmek için beslenme bilincinin devam etmesi gerekir. Bayram ziyaretlerinde birbirinden lezzetli ikramlarla karşılaşacağınız kesin! Bu durumda iradenizi test etmelisiniz. İşte size tavsiyelerimiz... İyi bayramlar dilerim.

İŞTE ÖRNEK MENÜ

SABAH KAHVALTISI
* 1 dilim kepek ekmeği
* 1 kibrit kutusu kadar peynir
* 3 – 5 adet zeytin
* 2 çay kaşığı şekersiz reçel (kendi tadıyla pişmiş)
* Domates, salatalık,
* Sivri biber, istenirse maydanoz

* Haftasonu 1 yumurta (istediğiniz gibi pişebilir, tercihen yağsız)
Veya
* ½ simit -1 kibrit kutusu peynir- domates
Veya
* 5 yemek kaşığı musli – corn flakes- nesfit
* 1 su bardağı diyet süt
* 1 – 2 kuru kayısı
Veya
* 1 orta boy elma
* 1 kivi
* 5 badem
* 1 kibrit kutusu dil peyniri

ARA
Ziyaretler esnasında ikram edilen şeker, tatlı, pastadan mümkün olduğunca uzak durun. Şayet bir şekilde içinizdeki isteğe yenik düşerseniz lütfen ardından 1 çay bardağı süt ya da 1- 2 yemek kaşığı yoğurt yiyin ki şeker seviyeniz dengelensin

ÖĞLEN
Şayet bir büyüğünüzün evindeyseniz, başlangıç yemeklerinden ve zeytinyağlılardan ve (1’er yemek kaşığı/kızartma olmamak kaydıyla) çorbadan (ne olursa olsun) yiyebilirsiniz.

AKŞAM
Ana yemek seçin + yanına salata, sebze ve 100 gr kadar yoğurt alabilirsiniz. Ya da ızgara (200 gr) (balık-tavuk-et) ve salata tercih edin. Unutmayın ki; Çin, İtalyan, Japon veya Meksika yemekleri yediğinizde karbonhidrat ve proteini karıştırmadan yememelisiniz. Örnek; Çin restoranına gittiyseniz, haşlanmış sebzeli pilav, haşlanmış sebze ve soya filizi salatası yiyebilirsiniz. Japon restoranına gittiyseniz 8 California Roll yiyebilirsiniz. Şayet ziyaretlerinizde tatlı yediyseniz meyve yemeyin. İçki içmeyi düşünüyorsanız da tatlı yemeyin.

habertürk