Akılalmaz protesto!


İlaç firmasını protesto etmek için 500 bin hapı değiştirdiler...


İngiltere’de piyasaya sürülen soğuk algınlığı ilacı “Nurofen Plus” kutularına, hayvan hakları eylemcileri tarafından şizofreni tedavisinde kullanılan “Seroquel XL” tabletlerinin konduğu iddiası, ülke gündeminde bomba etkisi yarattı. İlacın üreticisi Reckitt Benckiser’den yapılan açıklamada, yaklaşık 500 bin tablet Nurofen’in yerine, AstraZeneca’nın ürettiği şizofreni ilaçlarından konulduğunun tahmin edildiği, bu olayın muhtemelen dağıtım depolarında meydana geldiği belirtildi.

TERÖR EYLEMİ
Firma yetkilileri, sabotajın baş şüphelisi olarak hayvan hakları örgütlerinin görüldüğünü vurguluyor. İngiliz basını, eylemcilerin firmanın hayvanlar üzerinde ilaç testleri yapmasını protesto için böyle bir eyleme kalkışmış olabileceği yorumunu yaparken, şirket sözcüsü, test aşamasında kesinlikle hayvanların kullanılmadığını kaydetti. Haberlerde, sabotaj iddiasının kesinleşmesi halinde, eylemin İngiliz yasalarına göre ‘terör eylemi’ kapsamına girebileceği ifade edildi. Şüpheli paketlerin piyasadan toplatılması için operasyon başlatılırken, yanlışlıkla Seroquel XL ilacını alan kişilerde uyku hali, baş dönmesi ve ağrısı gibi etkiler görülebileceği belirtildi. ?

O ilaç bizde satılmıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, İngiltere’de skandala neden olan “Nurofen Plus Tablet’’in Türkiye’de satılmadığını bildirdi. Bakanlık açıklamasında “Nurofen Plus Tablet adlı ürünün ülkemiz piyasasına henüz verilmediği, ülkemiz piyasasında ‘Nurofen Cold&Flu Tablet’ ve ‘Nurofen Draje’ adlı ürünlerin bulunduğu, ancak ‘Seroquel XL Tablet’ adlı ürünle karışma olayının sadece ülkemiz piyasasında bulunmayan ‘Nurofen Plus Tablet’ adlı üründe olduğu belirlenmiştir’’ ifadeleri kullanıldı.

habertürk