Banyonuz sizi hasta edebilir!

ABD’li araştırmacılar banyo ve duşlarda bulunan bir patojen olan Fusarium Fungus’un enfeksiyonlara neden olabileceğine dikkat çekiyor.
Fusarium fungus, genellikle tarım ürünlerine zarar verir. Ancak insanlarda da ölümcül enfeksiyonlara neden olabilir. 2005-2006 yılları arasında ABD’de korneal inflamasyona neden olan Fusarium salgını özellikle kontakt lens kullananlarda görülmüştür.

Bu enfeksiyonları tedavi etmek oldukça zordur. Nitekim, Fusarium çoğu antifungal ilaca karşı dayanıklıdır. Amerikan Tarım Bilimleri Koleji’nden bilim adamları evlerden, kafelerden, yurtlardan ve halka açık alanlardaki musluklardan aldıkları 500 örneği inceledi. Bu örneklerin % 66’sında bu mantarın türevlerine rastlandı. Rastlanan mantarların insanlarda enfeksiyona yol açma riski olduğu belirtildi.

Uzmanlar bu araştırma sonucunda banyo temizliğine daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguluyor. Ayda bir banyonuzu dip bucak temizlemek yerine sık sık mikroplardan ve bu tarz mantarlardan arındırmak daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Araştırma, Klinik Mikrobiyoloji Dergisi’nin Aralık sayısında yayımlanmıştır.


Milliyet