Bu yeşil sofralarınıza sağlık getiriyor!
İyi bir antioksidan besin olan ayrıca yüksek miktarda lif içeriği ile de çok sağlıklı olan yeşil biberi sofralarınızdan aman eksik etmeyin! Salatalarımıza da ayrı bir renk ve tat veren yeşil biberi daha yakından tanımak istemez misiniz?
Yeşil biberin içerisinde bol miktarda C vitamini, beta karoten, A, P, K, B1, B2 ve E vitamini vardır.

İçeriğinde antioksidan vitaminler olduğu için yaşlanmayı geciktirir, enfeksiyonlara karşı vücudu korur, vücudumuzun temizlenmesinde yardımcıdır.


Kansere karşı etkilidir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

İçeriğindeki P vitamini atardamar ve toplardamar sağlığı için önemlidir. Damarların yumuşamasına ve kanamaya karşı etkilidir. Kalp ve damar sağlığı için önemlidir. Kalp hastalıklarından korur.

İçeriğinde ki K vitamini kanamaları azaltır.

İçeriğinde yoğun lif bulunduğu için kabızlığı azaltır.

Düşük kalori içeriği ile çiğ şeklinde salata ve yemeklere tüketilmesi tokluğu arttırdığı için kilo vermeye yardımcıdır.


İçeriğinde ki A ve C vitamini göz sağlığı için çok faydalıdır.

Sabah kahvaltısında yediklerinizin yanına çiğ-hafif ızgara yapılmış şekilde söğüş yeşil biber tüketebilirsiniz.


Domatesin laykopen içeriği de olduğu için menemen, bol biber ve domates ile yapılırsa çok sağlıklı bir yemektir, kahvaltı veya öğle yemeği olarak da tercih edebilirsiniz.

Az kıyma ve bulgur ile biber dolması yaparsanız hem protein hem karbonhidrat ile yediğiniz yeşil dolmalık biber size çok fayda sağlayacak, dengeli bir öğün tüketmiş olacaksınız.

Salatalara ve yemeklerin içerisine mutlaka 1-2 sivri biber doğrayarak yemek ve salatanın vitamin ve lif değerini artırabilirsiniz.

Biber kızartması yapmayınız, kızartma yapmak yağın yanmasına sebep olduğu için kanser, diyabet ve kalp hastalıkları riskini artırır.

Yemeklerinizde biber salçası da kullanmanız sağlık açısından faydalıdır.