Uzmanlar, gıda zehirlenmeleri dahil birçok hastalığa davetiye çıkardığını açıkladı...
Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, havaların ısınmasıyla satışları artan dondurma konusunda vatandaşları uyardı. Köse, hijyenik ortamda üretilmeyen dondurmanın insan sağlığını olumsuz etkilediği ve gıda zehirlenmeleri başta birçok hastalığa neden olduğunu ifade etti. Ucuz dondurmanın sağlıksız olabileceğine de işaret etti.

Hayrettin Köse, yaptığı yazılı açıklamada, havaların ısınması ile sofraların vazgeçilmezi olan dondurmanın, besin değeri yüksek olan ve özellikle içerdiği kalsiyum, fosfor, protein riboflavin B2, A vitamini ile dört mevsim yenilmesi gereken önemli bir besin ögesi olduğunu belirtti.

Sağlıklı serinlemek ve hastalıklara davetiye çıkarmamak için işin ehli kişilerin hazırladıkları dondurmaların tüketilmesi gerektiğine işaret eden Köse, "Merdiven altı olarak tabir edilen hiçbir güvencesi olmayan, hijyene dikkat etmeyen, açık alanda satılan dondurmaların sağlık açısından da ciddi bir tehlike oluşturabileceğini unutmamak gerekir. Böyle dondurmalar hijyenik ortamlarda üretilse dahi külahlara yerleştirmesinde kullanılan kaşık, özel solüsyonun içinde tutulmadığından mikro organizmaların yuvası haline geliyor ve çocuklarda, bünyesi zayıf olan yaşlılarda hastalanma riski daha kolay oluyor. Kolibasilinden gıda zehirlenmesine kadar çok sayıda hastalığın tetikçisi olabilir.” dedi.

Normal satış fiyatının altında satılan dondurmaların irdelenmesi gerektiğini anlatan Köse, ayrıca dondurma satan ve imal eden kişilerin Tarım İl Müdürlüğü'nden 'dondurma satabilir, üretebilir' ruhsatının bulunmasına dikkat edilmesini istedi.

Köse, “Tabi ki burada en büyük sorumluluk bizlere düşüyor, Tarım İl Müdürlüğü'nün ve belediyelerimizin bu olumsuzluklara karışan iş yerlerine müdahale etmelerini bekliyoruz. Önemli olan testi kırılmadan tedbir almak. Sonuçta hepimiz insanların sağlığından sorumluyuz. Geleceğimiz olan çocuklarımızı tehlikeye atmamamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

CİHAN