Mutlu Yaşamanın Genetik Şifresi

İNGİLTERE’DE yapılan bir araştırma, mutlu bir yaşamın genetik şifresini ortaya koydu.Independent gazetesinin haberine göre, 5-HTT adlı genin uzun versiyonuna sahip kişiler, mutlu doğuyor ve yaşamlarından daha memnun oluyorlar. Araştırmayı yapan ekibin lideri, London School of Economics davranışsal ekonomi uzmanı Jan-Emmanual De Neve, insanların, 5 ila 10 yılda genomlarını okuyabileceklerini belirterek, böylece bardağın boş tarafını görmelerinin, kalıtımsal olduğunun farkına varabileceklerini kaydetti.
Beyindeki serotonin hormonunu düzenleyen 5-HTT geniyle ilgili olarak 2009’da yapılan bir araştırmada da bu genin uzun versiyonuna sahip insanların bilinçaltında negatif görüntülerden kaçınma ve pozitifleri seçme eğiliminde olduklarını ortaya koymuştu.
Sonuçları ‘Journal of Human Genetics’ dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde 20’li yaşlarındaki 2 bin 500 yetişkine, yaşamlarından mutlu olup olmadıkları soruldu, genin iki uzun versiyonuna sahip olanlar, diğerlerinden yüzde 17 daha fazla hayatlarından çok memnun olduklarını söyledi.

Aktuelpsikoloji