Yılda yaklaşık 130 bin kişi tedavi, 250 bin kişi termal turizm, rehabilitasyon, yaşlı bakım hizmeti almak için Türkiye'ye geliyor.Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dr. Dursun Aydın, yılda yaklaşık 130 bin kişinin tedavi, 250 bin kişinin termal turizm, rehabilitasyon ve yaşlı bakım hizmeti almak için Türkiye'ye geldiğini belirterek, ''İnanıyoruz ki bundan sonra yapacağımız çalışmalarla bu sektör daha da güçlenecek'' dedi.

Türkiye'de sağlık hizmetleri sunumunda son 9 yılda büyük gelişme yaşandığını kaydeden Aydın, sağlık hizmetlerinde artan kaliteyle birlikte yurt dışından yoğun talep almaya başladıklarını, bunun da Türkiye'deki sağlık turizmi potansiyelini ortaya koyduğunu söyledi.

''Türkiye, AB ülkelerinin yaşlı bakım adresi olacak''

Türkiye'nin sağlık turizmindeki en önemli avantajından birisinin de gelişmiş Avrupa ülkelerinde giderek artan yaşlı nüfus olduğunu ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

''Gelişmiş ülkelerde nüfusun yüzde 20'si 65 yaş üzerinde, önümüzdeki yıllarda bu yaşlı nüfusu daha da artacak. AB ülkeleri 'yaşlıları nerelere gönderebiliriz' diye düşünüyor. Türkiye, AB ülkelerinin yaşlı bakım adresi olacak.''

Kaynak: Sağlık.Ekolay